Saraçhane nerede, İstanbul’un hangi ilçesinde?

İstanbul Fatih’e bağlı olan Saraçhane, üç büyük medeniyete ev sahipliği yapmış İstanbul’un en eski semtlerinden biridir . Bozdoğan Kemeri, Şehzadebaşı, Zeyrek ile Kıztaşı içinde yer alır. 4. yüzyılda şehre su getirmek için inşa edilen ve Osmanlı döneminde de kullanılan Bozdoğan Kemeri, Saraçhane’deki en eski yapıdır. Semt, aslolan gelişimi Osmanlı döneminde yaşar. Fatih Sultan Mehmet, 1475 senesinde İstanbul Saraçhanesi’ni kurdurur. 

Zaman içinde esnafları ile ünlenen semtin ev sahipliği yapmış olduğu öteki bir zamanı yapı ise Şehzade Camii’dir. Cami, 10. Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafınca 22 yaşlarında ölen oğlu Şehzade Mehmet adına, Mimar Sinan’a yaptırılır.

Saraçhane nerede, İstanbul'un hangi ilçesinde? - 2

Mimar Sinan, 1543-1548 yılları aralığında inşa etmiş olduğu camiyi çıraklık eseri olarak tanımlamıştır. Büyük yangınlar ve bayındır hareketleri, Saraçhane’nin fiziki ve toplumsal yapısında mühim değişikliklere niçin olur. Semt, zaman içinde bir esnaf bölgesi olma hususi durumunu kaybederek kentin mühim bir kavşak noktası haline gelir. Cumhuriyet döneminde oluşturulan ve semti adeta ikiye bölen Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı, kent trafiği için mühim bir kazanım olur. Sadece ilerleyen yıllarda Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı ile Şehzadebaşı Caddesi kesişiminde trafik sıkışıklığı, içinden çıkılmaz bir hal alır. İstanbul’un ilk seçilmiş belediye başkanı olan Haşim İşcan zamanında, Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı’nın kotu düşürülerek Şehzadebaşı Altgeçidi yapılır. Altgeçidin adı, ölen belediye başkanının adı verilerek Haşim İşcan Altgeçidi olarak değiştirilir. İstanbul Büyükşehir Belediye Sarayı da Saraçhane’de bulunmaktadır. Yapımı 7 yıl devam eden Belediye Sarayı, biri 3 diğeri 11 kattan oluşan olan birbirine bağlı iki binadan oluşur. Azca kattan oluşan binada Başkanlık Makamı, öteki binada ise çeşitli müdürlükler ve hizmet birimleri yer verilmiştir. Belediye Sarayı önünde 24×60 metre ebatlarında fıskiyeli bir havuz da vardır.

Yoruma kapalı.