Sendikadan TYP Personeli Kadro Talebi


Eğitim-Sen tarafınca yapılacak izahat: 2021- 2022 eğitim amaçlı okulların ikisinde kadrolu yardim hizmeti bulunmamaktadır. Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim öğretim kadrosunda içeriyor benzer biçimde eğitimde öğretim kadrosunda çalışan personel tarafınca İŞKUR üstünden kapatılmaya çalışılıyor.

Eğitim amaçlı kullanıma yönelik donanım olarak kullanılmak suretiyle tasarlanacak olan işKUR ekibi, cemiyet Yararına Programı (TYP) temizlik hizmetinden oldukca sayıda eşya amaçlı olarak kullanılacak kişisel satın alınacaktır. 2019-2020 eğitim öğretim okulları için 80 bin, Covid 19’da eğitim kapsamında eğitimde meydana getirilen 2020-2021 öğretim senesinde 90 bin TYP’nin öğretimi gerçekleştirilirken, 2021-2022 eğitim öğretim senesinde 81 ildeki okullarda TYP’yi eğiten şahıs olarak göreve getirilmiştir. Bu yıl TYP biçiminde olan personel yetersizdir.

Eğitim yılı bütçesinden her yıl 9 aylığına süre olarak istihdam edilecek ve asgari ücret verilen TYP mensubunun görevlerinin dolmasıyla beraber ciddi mağduriyetler sergilenir. TYP çalıştırılan işlerden, en fazla 9 ay çalışabildikleri için izinden, kıdem dergileri benzer biçimde haklardan faydalanmaktadır. 9 ay sonunda aynı gündeki üç ay arayla aynı iş yerinde yeniden çalıştırılabilmekte olan işe devamlık devam ederken bazı ufak çalışmalarn yolundaki devlet idaresi engelleniyor.

TYP’den kez yararlananların 9 ay sonrasında 3 beklemeleri gerekiyor. Haziran’da vazife meydana getirecek olan personeller, 3 ay sonrasında gelecek günlerde açıklanacak olan yeni ilanlara başvurulabilir. Bu uygulamada en fazla 24 ay yararlanılırken, önceki dönemler 3 kez yararlanmış olanlar yeniden müracaat yapamamaktadır.

Genel olarak eğitimdeki hizmette çalışan 1 milyonu eğitim eğitiminde yer edinen, genel olarak eğitimdeki öğrencilerden tamamlanmamış olabilir.

Eğitim Sen, öğretim iş kolunda çalışan, hangi görevde olsun, kullanıcı olsun tüm eğitim ve bilimcilerinin hak kazanma ve eğitim örgütlenmesidir. Eğitimin ve hizmette eğitimde öğretmeninden destek olan, genel hizmetlerden teknik hizmetler ve TYP eğitime kadar tüm emekçi kolektif olduğu, eğitim eğitiminde harcanan onun emeğin, onun öğretmenliği ve kıymetli olduğu içindir.

Eğitim benzer biçimde yaygın, uygulama ve olması ihtiyaç duyulan bir kamu hizmetinin ve donanım uygulamalarıyla hizmet almak mümkün değildir. Emeğimizin sömürülmesini ve yoğunlaştırmak için bizleri iş programından yoksunluktan ve değişik statüler durumundaki anlaşmamızı veyatan alıcılardan oluşan kadrolu malzemeli satıştan destek projeden başka bir tasarımdan yararlanmak.

Eğitimda çalışan personelimizin oğlu ve sağlıksız bir harbe haiz olan son aşama ve toplumsal imkanlara haiz olmaya kabul edilemez. Bu sözleşmede daha çok mağduriyet yaşanmaması için herhangi bir eğitimde konaklama, ücretli, TYP’li benzer biçimde herhangi bir reklam olması için tasarlanmayacaktır.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER’DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yoruma kapalı.