SMA’da gen tedavisi başlıyor | Koca: Hasta grubu belirlendi tedavi yakında başlayacak – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son Haberler!

SMA’lı çocukların tedavisi için dünya çapında sınırlı sayıda merkezde uygulanan gen tedavisi Türkiye’ye geliyor.

Kabinenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ailelerin yoğun talep gösterdiği Zolgensma tedavisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Koca, İstanbul’da sadece hücre ve gen tedavilerinin uygulanacağı nadir hastalıklar hastanesi kurulacağını söyledi.

Ayrıca hastanenin bu hastalıklarda kullanılan ilaçları üretecek bir tesise sahip olacağını açıkladı.

SMA Bilim Kurulu’nun faydaları kanıtlanmış ilacı sağladığını anlatan Koca, “SMA Bilim Kurulu, kimlere gen tedavisi uygulanabileceğini ve hangi hasta grubunda kullanılabileceğini belirledi.” dedi.

Etkili olduğu bir grup hasta olduğunu ifade eden Koca, “Planımızın uygulanmasını sağladık. Yakında hayata geçecek.” dedi.

SMA’ya son derece duyarlı olduklarını belirten Bakan Koca, “Bu hastalığın istismar aracı olarak kullanılmasına müsamaha göstermiyoruz” dedi. dedi.

ZOLGENSMA GEN TERAPİSİ

Zolgensma gen tedavisi 2 yaş altı çocuklarda bir kez uygulanır. SMA’lı çocukların 2 milyon dolarlık tedavi görmesi için Türkiye’de de birçok kampanya düzenlendi.

DİŞ MUAYENESİNİN BAŞLANGIÇ

Öte yandan 3 ilde diş hekimliği uygulamasının pilot olarak başladığını açıklayan Koca, “Yaklaşık 10 bin kişiye aile diş hekimi yaptırmayı planlıyoruz. Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 8 ila 10 bin diş hekimi alınacaktır. Bu projede yer alan “aile.” dedi.

Yoruma kapalı.