SON DAKİKA HABERİ: AB ülkeleri Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasında uzlaştı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Çekya’nın resmi toplumsal medya hesabından meydana getirilen paylaşımda, üye ülke temsilcilerinin Rus petrolüne tavan fiyat getirilmesinde uzlaştıkları açıklandı.

“Büyükelçiler, Rusya’dan deniz yöntemiyle taşınan petrole tavan fiyat mevzusunda bir anlaşmaya vardılar” ifadesi kullanılan paylaşımda, kararın AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasının peşinden yürürlüğe gireceğine yer verildi.

G7 ve AB ülkeleri, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması için görüşmeler yapıyordu.

G7, geçen hafta Rusya’dan deniz yöntemiyle taşınan petrole varil başına tavan fiyatının 65 ila 70 dolar olarak belirlenmesini teklif etmişti.

AB içinde başta Polonya, Litvanya ve Estonya oldukça daha düşük seviyelerde tavan fiyat belirlenmesi için emekler yürütüyor ve oybirliği ihtiyaç duyulan kararın alınmasını engelliyordu.

Rus petrol taşımacılığında mühim rol oynayan ve ciddi gelir elde eden Yunanistan, Malta ve Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ise tavan fiyatın daha yüksek seviyelerde belirlenmesini istiyordu.

AB Komisyonu, üye ülkeler arasındaki müzakerelerde uzlaşı sağlamak suretiyle Rusya’dan deniz yöntemiyle taşınan petrolün variline 60 dolar tavan fiyat uygulanmasını teklif etmişti.

Ek olarak, Rus petrolüne 60 dolar tavan fiyata ilave olarak yeni bir fiyat sınırlama mekanizması kurulması da söz mevzusu olacak. Mekanizma, Rus petrolüne tavan fiyatın dünya piyasası fiyatlarının yüzde 5 altında tutulmasını sağlayacak.

Rus petrolüne uygulanan tavan fiyat 2 ayda bir tekrardan değerlendirecek.

Tavan fiyat uygulamasının, AB’nin Rusya’dan deniz yöntemiyle ham petrol tedarikinin kesilmesine yönelik kararının devreye alınacağı 5 Aralık’ta yürürlüğe girmesi umut ediliyor.

Rusya dünya petrol üretiminin ortalama yüzde 10’unu yapıyor.

TAVAN FİYAT RUSYA’NIN PETROL GELİRLERİNİ DÜŞÜRECEK

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, toplumsal medya hesabından  karara ilişkin video paylaşımında bulunmuş oldu.

AB ve G7 ülkelerinin 5 Aralık’tan itibaren Rusya’dan deniz yöntemiyle taşınan petrole tam bir ithalat yasağı uygulamaya koyacağını anımsatan von der Leyen, “Bugün, AB, G7 ve öteki küresel ortaklar, Rusya’dan deniz yöntemiyle taşınan petrole küresel bir tavan fiyat getirme mevzusunda anlaştı.” ifadesini kullandı.

Von der Leyen, petrole tavan fiyatın Rusya’ya yönelik yaptırımların tesirini güçlendireceğini belirterek “Tavan fiyat, Rusya’nın gelirlerini daha da azaltacak.” diye konuştu.

Söz mevzusu tavan fiyatın küresel enerji piyasasını istikrara kavuşturacağını korumak için çaba sarfeden von der Leyen, AB şirketlerinin tavan fiyatın altında işlem görmüş olduğu sürece Rus petrol ticaretine çeşitli hizmetler sunabileceğini söylemiş oldu.​​​​​​​

Von der Leyen, tavan fiyatın gelişen ve gelişmekte olan ekonomilere yarar sağlayacağını ifade ederek tavan fiyatın piyasadaki gelişmelere nazaran vakit içinde yeniden ayarlanabileceğini altını çizdi.

AB ülkeleri bugün, Rusya’dan deniz yöntemiyle taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaşmaya varmıştı.

Öte taraftan, Rus yetkililer, tavan fiyat uygulamasına katılan ülkelere petrol satmayacağını açıklamıştı.

Yoruma kapalı.