SON DAKİKA HABERİ: AB ve G7 ülkeleri Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasında uzlaştı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

AB ve G7 ülkeleri Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasında uzlaştı.

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Çekya’nın resmi toplumsal medya hesabından meydana getirilen paylaşımda, üye ülke temsilcilerinin Rus petrolüne tavan fiyat getirilmesinde uzlaştıkları açıklandı.

“Büyükelçiler, Rusya’dan deniz kanalıyla taşınan petrole tavan fiyat mevzusunda bir anlaşmaya vardılar” ifadesi kullanılan paylaşımda, kararın AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasının arkasından yürürlüğe gireceğine yer verildi.

G7 ve AB ülkeleri, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması için görüşmeler yapıyordu.

G7, geçen hafta Rusya’dan deniz kanalıyla taşınan petrole varil başına tavan fiyatının 65 ila 70 dolar olarak belirlenmesini teklif etmişti.

AB içinde başta Polonya, Litvanya ve Estonya oldukca daha düşük seviyelerde tavan fiyat belirlenmesi için emek harcamalar yürütüyor ve oybirliği ihtiyaç duyulan kararın alınmasını engelliyordu.

Rus petrol taşımacılığında mühim rol oynayan ve ciddi gelir elde eden Yunanistan, Malta ve Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ise tavan fiyatın daha yüksek seviyelerde belirlenmesini istiyordu.

AB Komisyonu, üye ülkeler arasındaki müzakerelerde uzlaşı sağlamak suretiyle Rusya’dan deniz kanalıyla taşınan petrolün variline 60 dolar tavan fiyat uygulanmasını teklif etmişti.

Ek olarak, Rus petrolüne 60 dolar tavan fiyata ilave olarak yeni bir fiyat sınırlama mekanizması kurulması da söz mevzusu olacak. Mekanizma, Rus petrolüne tavan fiyatın dünya piyasası fiyatlarının yüzde 5 altında tutulmasını sağlayacak.

Rus petrolüne uygulanan tavan fiyat 2 ayda bir tekrardan değerlendirecek.

AB’NİN ARDINDAN G7 VE AVUSTRALYA’DAN TAVAN FİYAT UYGULANMASI KARARI ÇIKTI

G7 üyesi ülkelerden meydana getirilen açıklamada, AB’nin de bugün benzeri bir adım attığına işaret edilerek, Rusya’dan deniz kanalıyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasına ilişkin düşünce birliğine varıldığı açıklandı.

Bu karar ile G7 ülkelerinin Rusya’nın Ukrayna cenginde kar kaynaklarının kesilmesi yönündeki taahhütlerini yerine getirdiğine işaret edilen açıklamada, böylece Rusya-Ukrayna savaşının küresel piyasalardaki negatif tesirinin de en aza daha kolay ve yalın hale getirilmesinin amaçlandığı açıklandı.

Tavan fiyat uygulamasının, AB’nin Rusya’dan deniz kanalıyla ham petrol tedarikinin kesilmesine yönelik kararının devreye alınacağı 5 Aralık’ta yürürlüğe girmesi planlanıyor.

TAVAN FİYAT RUSYA’NIN PETROL GELİRLERİNİ DÜŞÜRECEK

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, toplumsal medya hesabından  karara ilişkin video paylaşımında bulunmuş oldu.

AB ve G7 ülkelerinin 5 Aralık’tan itibaren Rusya’dan deniz kanalıyla taşınan petrole tam bir ithalat yasağı uygulamaya koyacağını anımsatan von der Leyen, “Bugün, AB, G7 ve öteki küresel ortaklar, Rusya’dan deniz kanalıyla taşınan petrole küresel bir tavan fiyat getirme mevzusunda anlaştı.” ifadesini kullandı.

Von der Leyen, petrole tavan fiyatın Rusya’ya yönelik yaptırımların tesirini güçlendireceğini belirterek “Tavan fiyat, Rusya’nın gelirlerini daha da azaltacak.” diye konuştu.

Söz mevzusu tavan fiyatın küresel enerji piyasasını istikrara kavuşturacağını korumak için çaba sarfeden von der Leyen, AB şirketlerinin tavan fiyatın altında işlem görmüş olduğu sürece Rus petrol ticaretine çeşitli hizmetler sunabileceğini söylemiş oldu.​​​​​​​

Von der Leyen, tavan fiyatın gelişen ve gelişmekte olan ekonomilere yarar sağlayacağını ifade ederek tavan fiyatın piyasadaki gelişmelere nazaran süre içinde yeniden ayarlanabileceğini altını çizdi.

RUSYA DÜNYA PETROL ÜRETİMİNİN YÜZDE 10’UNU YAPIYOR

Rusya dünya petrol üretiminin ortalama yüzde 10’unu yapıyor.

Öte taraftan, Rus yetkililer, tavan fiyat uygulamasına katılan ülkelere petrol satmayacağını açıklamıştı.

Yoruma kapalı.