SON DAKİKA HABERİ: Bakan Akar’dan F-16 ve S-400 açıklaması – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son dakika haberi! Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de bakanlığının bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bakan Akar, Suriye ve Irak’ın kuzeyine yönelik meydana gelen Pençe Kılıç Harekatı’nın Bölme’deki bombalı saldırının peşinden gerçekleştirilmesine yönelik eleştirilere, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurt içinde ve sınır ötesinde terörle savaşım mevzusunda operasyon yapmak için hiçbir şekilde yapay gerekçeye ihtiyacı yok. Kısaca dolayısıyla bağımsızlık Caddesi’nde şu oldu, bu oldu, kesinlikle bu tarz bir olay söz mevzusu değil” diye yanıt verdi.

S-400 NEREDE KONUŞLANIYOR?

Bakan Akar, Rusya’dan alınan S-400 hava müdafa sistemlerinin nerede konuşlandığı ve operasyonel durumda olup olmadığı sorusunu da yanıtladı. Akar, “S-400 yerinde ve kullanılmaya hazır. İntikal süresi var. Bu olduktan sonrasında bir saatte her şeyi hazır. Problem yok. Herhangi bir halde bu şekilde bir tehdit geliştiği takdirde ülkemizin hava savunmasının nerede olacağına karar verdikten sonrasında bunu götürür ve kullanırız.” dedi.

F-16 TEDARİKİ

Bakan Akar, Türkiye’nin ABD’den F-16 alımı ve modernizasyonuna ilişkin talebi hakkında da konuştu. Görüşmelerin pozitif gittiğini sadece her duruma hazırlıklı olduklarını söyleyen Bakan, “ABD Müdafa Bakanlığı tedarikin desteklendiğini söylüyor. F-16’ları almak için çaba gösteriyoruz fakat eğer olmazsa doğal olarak ki kafamızda başka şeyler var” diye konuştu.

SADAT İDDİALARI

SADAT ile ilgili iddialara da yanıt veren Akar, “SADAT ile ilgili hiçbir ilişkimiz olmadığını kesinlikle söylüyorum bizim dışımızda bir hadise.” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar’ın bütçe görüşmelerinde yapmış olduğu açıklamalardan öne çıkanlar şu şekilde;

PENÇE KILIÇ OPERASYONU

Pençe Kılıç, terör örgütüne yönelik son dönemde meydana gelen en büyük, en kapsamlı ve en etkili hava harekatı olmuştur. Yalnız ve bir tek teröristlere ilişkin yapılar hedef alınarak başarıyla icra edilen bu harekatta, terör örgütüne ilişkin fazlaca sayıda barınak, sığınak, mağara, tünel, depo ve sözde karargahlar tam isabetle imha edildi, aralarında terör örgütünün sözde yöneticilerinin de bulunmuş olduğu fazlaca sayıda terörist etkisiz hale getirildi. PKK/PYD/YPG ve DAEŞ şeklinde terör örgütlerine karşı başarıyla meydana gelen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Sulh Pınarı harekatları terör koridoru engellenmeseydi bugün fazlaca daha zor ve karmaşık durumlarla karşı karşıya kalacaktık. Bunun bilinmesi ve anlaşılması lazım.

KİMYASAL SİLAH İDDİASI

PKK-YPG’nin fiziken çöküşünü gören destekçilerinin kimyasının bozulduğuna şahit oluyoruz. Kahraman ordumuzun başarılarına gölge düşürmek, terör örgütüne nefes aldırmak isteyenlerin bu alçak iftiraları tamamen gerçek dışıdır, bir hezeyandır. Tüm dünyanın fazlaca iyi bilmiş olduğu şeklinde, TSK’nın envanterinde kimyasal tabanca ve cephane bulunmamakta, internasyonal hukuk ve anlaşmalarla yasaklanmış hiçbir tabanca ve cephane asla kullanılmamaktadır. Bu yalan ve karacılık kampanyalarını yürütenler, binlerce evladı terör sebebiyle şehit ve gazi olan asil milletimiz nazarında esasen mahkum olmuşlardır. Bu terör sevicilerinden, ordubozanlardan yaptıklarının hesabı yargıda sorulmakta, süreç yakından takip edilmektedir.

ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI

24 Temmuz 2015’ten bugüne dek yurt içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 36 bin 854, bu senenin başından itibaren ise 3 bin 585 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

SINIR GÜVENLİĞİ

Hudutların 7 gün 24 saat esasına bakılırsa kesintisiz olarak bugüne kadarki en yoğun ve en etkili tedbirlerle korunuyor. Hudut hattında sınırlar, fiziki güvenlik sistemine dayalı tel örgü, hendek, duvar ve gözetleme sistemlerinden meydana gelen dünya standartlarında, yüksek teknolojiye haiz vasıta, gereç ve teçhizatlarla korunuyor. Tüm bu sistemler, tüm kademelerden ve Ankara’daki Kara Kuvvetleri Harekat Merkezi’nden de izlenebiliyor. Bu senenin başından itibaren hudutlarda 234 bin 282 kişinin geçişi engellendi, yakalanan 7 bin 107 düzensiz göçmen ile 724 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edildi.

DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS

Türkiye olarak tüm komşularımızın sınırlarına, hakkına, hukukuna saygılı olduğumuzu, tüm ilişkilerimizde sulh, dostluk, diyalog, iyi komşuluk ve iş birliği beklediğimizi daima ifade ediyoruz. Yunanistan ise dünyada örneği olmayan akıl, mantık ve hukuk dışı talep ve iddialarla devamlı provokatif fiil ve saldırgan söylemlerle gerginliği çoğaltmak için her türlü girişimde bulunmaktadır. Diyaloğa açık olmakla birlikte, Kıbrıs, Ege ve Doğu Akdeniz’de hiçbir oldubittiye müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Kendimizin ve Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve menfaatlerini korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna da muktediriz.

Yunanistan’ın da müttefiklik ruhuna uygun bir halde Türkiye’yi bir tehdit değil, kuvvetli, güvenilir ve etkin bir bağlaşık olarak görmesi hem kendisinin hem de bölge ve NATO’nun menfaatine uygun olacaktır. Sorunların çözülmesinde üçüncü taraflardan beklentimiz ise yansız, objektif, makul, mantıklı ve internasyonal hukuka uygun davranmalarıdır. Samimi dileğimiz Ege ve Akdeniz’in dostluk denizi olması, tüm zenginliklerin adil bir halde paylaşılmasıdır.

Yoruma kapalı.