SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yalan haber demokrasileri tehdit eder hale geldi – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de 7. Anadolu Medya Ödülleri Programı’nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyleki;

“Toplam 320 yöresel radyo, tv, gazete ve dergiyi aynı çatıda bir araya getiren Anadolu Yayıncılar Derneği her gün başarısını bir adım yukarıya taşıyor. Türkiye’nin kültürel zenginliğini yansıtan Anadolu medyası ne kadar etkin ve yaygın olursa demokrasimiz de o aşama kuvvetli olacaktır. Mahalli medyanın halkın doğru bilgilendirilmesinde oynadığı tehlikeli sonuç role son yıllarda onlarca kere tanık olduk. Özgür, yansız, halka karşı kendini görevli hisseden bir medyanın demokrasiler açısından taşımış olduğu önemi çoğumuz biliyoruz. Türk demokrasisinin üstünden vesayetin gölgesini kaldırmaya dönük her hamlemizde mahalli medyamızın desteğini bizzat gördük, deneyim ettik. Söze ulaşınca özgür basından dem vuranların darbecilere alkış tuttuğu bir dönemde sizler cesaretle demokrasimize haiz çıktınız. Küresel sistemin çarpıklıklarının temsilcisi odaklarla bir olup siyasete ayar veren kalemşörler karşısında yerli ve ulusal basının iyi mi olması icap ettiğini gene sizler gösterdiniz.

Gerçeğin peşinden koşmak, mahalli ve küresel güç odaklarına tetikçilik yapmalarına karşın mücadelemizi yürüttük, duruşumuzu hiçbir vakit bozmadık, yalan ve iftiraya asla teslim olmadık. İtibar suikastları karşısında geri adım atmadık. Özsevi fukaralarının tehditlerine boyun eğmedik. Karşımızdakiler ne yaparsa yapsın biz daima hakkın ve hakikatin hatırını üstte tuttuk.

Türkiye ile ilgili demokrasi, insan hakları, basın özgürlüğü karnesi düzenleyenlerin söz mevzusu çıkarları olunca iyi mi faşizanca davrandıklarını biliyoruz. Ağızlarını her açtıklarında Türkiye’yi sansürcülükle suçlayanlar, sansürün daniskasını yapanlar hakkında tek bir kelime dahi etmiyorlar.”

Medya 70’lere bakılırsa halkın gözünde daha oldukca saygınlık kazanmıştır. Terörü övmediği, dezenformasyon yapmadığı müddetçe hepimiz istediğini yazmaktadır. Sözde raporlar bu gerçeği değiştirmeyecektir. Devletin gizli saklı belgelerini gösteren FETÖ’cülere haiz çıkanlar, rahat meseleler için kilit vurmaktan çekinmediler. Fransa’nın halini görüyorsunuz. ABD’nin halini görüyorsunuz. Seyahat vakalarında vandalları kahramanlaştıranlar, Paris’te yaşandığında eylemcileri terörist duyuru ettiler. Sarı yeleklilere özgürlük savaşçısı diyen medya organı görmedik. Ağızlarını açtıklarında Türkiye’yi sansürle suçlayanlar, sansürün daniskasını yapanlar hakkında tek kelime etmiyorlar. Bu örnekler bile ülkemizi eleştirenlerin kirli sicile haiz olduklarını kanıtlama etmeye yeterlidir. Artık Türkiye’nin önünü kesemeyeceksiniz. Şimdi yeni Türkiye var. Yeni Türkiye Yüzyılı var. Herhangi bir sınırlama olmadan her insanın üye olabildiği platformlar, tek kişilik medya mecraları ortaya çıkarmıştır. Her türlü yalanın önünü açmıştır. Yalan haber insanı değil, demokrasileri de tehdit eden bir hale gelmiştir. Yapıları da sarmıştır. Medyayı insanların haklarına saldırarak kendini var etme ardında koşanlara bırakamayız.

Geçtiğimiz aylar Meclis’te kabul edilen ve dezenformasyon yasası olarak malum düzenlemenin arkasında bu var. Bazıları AYM’ye koştular. Meclis’te o şekilde yapmadılar. Bu düzenleme bu işi yapanları rahatlatmıştır. Hakikaten gazetecilik faaliyetleri yürütenlerle şarlatanlık yapanlar ayrışmıştır. Bir adaletsizlik giderilmiştir. Medya mecralarında da yönetimsel hukuki düzenlemelerden önemlisi etik ilkelerdir. Enflasyonla savaşım kapsamında fiyat artışlarına karşı uyarma ederken de aynı hatırlatmayı yapıyoruz. Bunlar her kuralın arkasında fırıldak şeklinde dönecek kurnaz bir yol bulurlar. Anadolu Medya’sının ise adına yakışır şekilde bu mücadelede en ön safta yer alacağına inanıyorum.”

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr’de…

Yoruma kapalı.