SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Mısır ve Suriye mesajı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile görüşmesinin peşinden iki ülke arasındaki sürecin başladığını, bakanlarla bir sürecin devam edeceğini belirterek, “Bundan sonraki süreçte iyi mi Mısır ile bu iş yoluna girdiyse aynı şekilde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir. Siyasette küslük olmaz.” dedi.

Erdoğan, AK Parti İl Başkanlığınca Konya Millet Bahçesi’nde düzenlenen etkinlikte gençlerle bir araya geldi, soruları yanıtladı.

“YARIM SAAT 45 DAKİKA KADAR BİR GÖRÜŞME YAPTIK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile görüşmesine yönelik tepkilerle ilgili bir soruya karşılık, şöyleki konuştu:

“Sayın Sisi ile yaptığımız görüşmede, Türkiye-Mısır ilişkilerinde, olayın liderler seviyesinde tartışılmasından öte, ben kendisine onu da söyledim, bizim Mısır halkıyla ilişkilerimiz değişik, tarih orada var. Son dönemde, bir 9 senelik süreç içinde bir sorun yaşadık. O akşam bilhassa de Katar Emiri’nin araya girişiyle bu adımı attık. O sıkıntıyı aştıktan sonrasında da bir otuz dakika 45 dakika kadar biz Sayın Sisi ile dar kapsamlı bir görüşme yaptık. ‘Şimdi alt düzeyde bakanlarımız gidiş gelişleri başlatsınlar, ondan sonrasında da biz görüşmelerimizi genişletelim, geliştirelim, tüm derdimiz, sizlerle Türkiye arasındaki bu kırgınlığı, dargınlığı gidermek. Akdeniz’de Türkiye-Mısır içinde bu şekilde bir sorun yaşanmaması gerekir’ dedik. Oldukca değişik bazı şeyler daha aramızda konuştuk. Ondan sonra da aldığım data, haberler çerçevesinde kendisi de bu görüşmeden oldukca mutlu olmuş, aynı mutluluk temennisini ikimiz de ilettik. Şimdi süreç başladı, bakanlarımızla bir süreç devam edecek. Ondan sonra da bir araya gelmek suretiyle Akdeniz’de, şundan dolayı Mısır halkıyla Türkiye’nin birbiriyle olan bağlantıları oldukca değişik, bizim bu gücü başkalarına kaptırmamamız gerekir. Yunanistan’ın buralara erişmesi, bu olacak iş değil. Onun için güzel gelişmeler olacak diye inanıyorum.”

“SİYASETTE KÜSLÜK OLMAZ”

Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle küslüğünü menfaate çevirmek isteyenler bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar giderilince oyunlar bozuldu. Bunların içinde Birleşik Arap Emirlikleri. Şimdi bizim Birleşik Arap Emirlikleri ile münasebetlerimiz oldukça iyi bir konumda. Daha da iyi olacak. Bu malum bazı çevreleri rahatsız ediyor. Bundan sonraki süreçte iyi mi Mısır ile bu iş yoluna girdiyse aynı şekilde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir. Siyasette küslük olmaz.” dedi.

“GÜNDEMİ MEŞGUL ETME GAYRETİNDELER”

Cumhurbaşkanı, bir gencin, “Karşınıza tek başına çıkmaya cesaret edemeyenler ortak masa çevresinde toplandı. Hala aday çıkaramadılar. Sizce altılı masa aday çıkarabilecek mi, çıkaramadan dağılacak mı?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Er yada geç, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim takvimi çalışmaya başladığı andan itibaren mecburen adaylarını açıklayacaklar. Ne vakit, YSK seçim takvimini açıklamış olduğu vakit. Şu anda onlar gündemi meşgul etmenin gayreti içerisindeler. Gündemi iyi mi meşgul ederiz, işte ‘Sen bir yiyecek hazırla sana gelelim, komşu sen bir yiyecek hazırla sana gelelim.’ Şu ana kadar yaptıkları bu.”

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr’de…

Yoruma kapalı.