SON DAKİKA HABERİ: Hablemitoğlu suikastı faillerinden Levent Göktaş Türkiye’ye iade edildi – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son dakika haberi! Ankara’da 18 Aralık 2002’de evinin önünde uğramış olduğu silahlı saldırıda yaşamını kaybeden Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının faillerinden olan ve kırmızı bültenle aranırken Bulgaristan’da yakalanan Mustafa Levent Göktaş,Türkiye’ye iade edildi.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dan kalkan ve Göktaş’ın da içinde bulunmuş olduğu tayyare, saat 23.55’te İstanbul Havalimanı’na indi. Göktaş’ı, uçaktan İstanbul Havalimanı Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri aldı.

Göktaş’ın geceyi İstanbul’da geçireceği, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vesilesiyle bağlanılacak Ankara Ağır Ceza Mahkemesince ile alakalı tutuklamaya yönelik soruşturma kararının yüzüne okunacağı öğrenildi.

BULGARİSTAN’DA 1 EYLÜL’DE GÖZALTINA ALINMIŞTI

Akademisyen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun 18 Aralık 2002’de suikastla öldürülmesinin faillerinden olan ve hakkında kırmızı bülten bulunan Göktaş, Bulgaristan-Türkiye sınırına yakın Svilengrad kentinde rutin trafik polis kontrolü esnasında meydana getirilen incelemede ile alakalı arama kararının tespit edilmesi üstüne Bulgar makamlarınca 1 Eylül’de gözaltına alınmıştı.

Göktaş’ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında “tasarlayarak öldürmek” ve “teşkilat oluşturmak” suçlarından 5 Eylül 2022’de Bulgaristan’dan iadesi talep edilmişti.

Filibe Temyiz Mahkemesi, Göktaş’ın Türkiye’ye iadesine ilişkin talebi 14 Aralık’ta kabul etmişti.

NECİP HABLEMİTOĞLU CİNAYETİ

Akademisyen Necip Hablemitoğlu’nun dikkatleri üstüne çekmesine yol açan çıkışı FETÖ’nün sözde “cemaat” olarak bilinmiş olduğu yıllarda bu yapıya yönelik tespitleriydi. “Gülen cemaati”nin devlet içine sızarak eleştiri kadroları tuttuğuna dikkati çeken Hablemitoğlu, “Köstebek” isminde kitabında “Gülen cemaati”nin silahlı teşkilat halini almaya başladığı tespitini yaparak yapıyı “Fetullahçılar” olarak tanımladı.

Örgütün hedefi haline gelen Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002’de evinin önünde başından vurularak öldürüldü.

Üstünden seneler geçmesine karşın faili bilinmeyen kalan Hablemitoğlu dosyası, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden kısa bir süre ilkin tekrardan raftan indirildi. Suikasta ilişkin detaylar tekrardan incelendi, erişilen bilgiler, cinayetin FETÖ tarafınca işlenmiş olabileceği şüphesini bununla beraber getirdi.

Yoruma kapalı.