SON DAKİKA HABERİ: İsrail’de Savunma Bakanı Gallant görevden alındı – Son Dakika Dünya Haberleri

Son Haberler! İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, tartışmalı yargı düzenlemesine son verilmesi çağrısında bulunan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden aldı.

İsrail hükümetinin basın dairesinden yapılan yazılı açıklamada Netanyahu’nun Gallant’ı kovduğu söylendi. Gallant’ın değiştirilmesi veya diğer ayrıntılar açıklanmadı.

Öte yandan İsrail’de Netanyahu hükümeti, tartışmalı yargı yönetmeliğinde Yüksek Mahkeme yargıçlarının seçiminde komite atamalarında hükümete söz hakkı verecek yasa tasarısının yarın ilk kez Meclis’e getirileceğini duyurdu. . Tasarının yasalaşması için Meclis’te üç oyla geçmesi gerekiyor.

FIRSATTA TEPKİ, SOKAKLARDA PROTESTO

Ana muhalefet lideri eski başbakan Yair Lapid, savunma bakanının ayrılmasının ardından şunları söyledi: “Netanyahu artık İsrail için bir tehdit oluşturuyor.”

İsrail medyasının bildirdiğine göre, Netanyahu’nun Likud partisinin milletvekilleri ve bakanlarının evleri çevresinde protestolar düzenlendi. Hükümetin yargı düzenlemesini protesto eden yüzlerce kişi, ellerinde İsrail bayrakları, başkent Tel Aviv’in ana caddesi olan Ayalon Otoyolu’nu çift yönlü trafiğe kapattı.

ORGANİZASYONU DURDURMA ÇAĞRISI YAPILDI

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, hükümete ülkede siyasi krize ve kitlesel protestolara yol açan tartışmalı yargı düzenlemesini durdurma çağrısında bulundu.

Savunma bakanı, “Ülke içindeki bölünme, İsrail ordusuna ve savunma örgütüne derinden nüfuz etti. Bu, İsrail’in güvenliğine yönelik açık ve büyük bir tehdittir. Buna izin vermeyeceğim” dedi. dedi.

Savunma Bakanı Gallant’ın çağrısı Likud tarafından da desteklendi.

Likud milletvekilleri Yuli Edelstein ve David Bitan, Gallant’a katılarak tasarının durdurulması ve diyalog çağrısında bulundu.

İsrail basını, Likud Tarım Bakan Yardımcısı Avi Ditcher’in de hükümetin yargı düzenlemesine son verilmesi yönünde görüş bildirdiğini bildirdi. Ditcher yaptığı açıklamada Netanyahu ve hükümetle koordinasyon içinde olduğunu söyledi.

NETANYAHU HÜKÜMETİNİN “YARGI REFORMU” TARTIŞMASI

Adalet Bakanı Yariv Levin 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlayacak ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltacak bir “yargı reformu” planladıklarını duyurdu.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının yetkilerinin bir kısmını parlamentoya devretme hamleleri, hükümet ile İsrail yargısı, özellikle de Yüksek Mahkeme arasında gerginliğe neden oldu.

Ülkenin en yüksek yargı mercii olarak görev yapan İsrail Yüksek Mahkemesi’nin, Meclis’ten geçen yasaları, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” aykırı olduğu gerekçesiyle bozma yetkisi bulunuyor.

Netanyahu hükümeti, Yargı Yönetmeliği’nde, Yüksek Mahkeme’nin Parlamento’dan geçen yasaları bozma yetkisinin büyük ölçüde ortadan kaldırılacağını açıkladığını söyledi.

Hükümetin yargının yetkilerini sınırlayan ve yargı atamalarında söz sahibi olma yetkisini içeren yargı düzenlemesi, İsrail içinde ve uluslararası alanda ağır eleştirilere maruz kaldı.

Başkan Isaac Herzog’un sunduğu ve tarafları “iç savaşa” karşı uyaran alternatif yasa tasarısı da hükümet tarafından reddedildi.

Savaş pilotları, denizaltı subayları, siber güvenlik uzmanları ve özel kuvvetler gibi birliklere bağlı binlerce İsrail yedek askeri, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini uygulaması halinde görevlerine devam etmeyeceklerini ve eğitimlere katılmayacağını açıkladı.

İsrail’de yerli ve yabancı istihbarat teşkilatları ve diğer güvenlik kurumlarının çalışanları da hükümetin yargı düzenlemelerine itirazlarını açıkladılar.

Süregelen tartışmalara ve tepkilere rağmen, “yargı reformu” kapsamında “Başbakan’ın görevden alınmasını zorlaştıran” yasa tasarısı 23 Mart’ta TBMM’de onaylandı.

Yarın Meclis’e sevk edilmesi beklenen yasa tasarısı, hükümetin Yüksek Mahkeme üyelerinin atanmasında söz sahibi olması ve böylece Yüksek Mahkeme Başkanı’nı atamasını sağlıyor.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon, Gallant ve yargı düzenlemesine karşı çıkan diğer Likud milletvekillerinin hükümete verdikleri desteği çekmeleri halinde, tartışmalı yargı paketini geçirmek için Meclis’te çoğunluğu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Yoruma kapalı.