SON DAKİKA HABERİ: SMA için iki ilaç tedavi rehberine alındı

Son Haberler! Bugün SMA’lı çocuklar için kritik bir toplantı yapıldı. SMA Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı.

Toplantıda SMA tedavisine yönelik rehbere yeni ilaçların eklenmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Yapılan değerlendirmede Risdiplam içeren bir ilacın kullanımı onaylandı. Bu nedenle SMA tedavi rehberindeki ilaç sayısı 2’ye yükselmiştir.

Açıklamada, şirketin şurup olarak kullanılan ve etken maddesi Risdiplam olan ilacın ülkeye girmesi için yasal başvurularda bulunduğu belirtildi. İlacın ruhsatlandırılması ile ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindiği ve işlemlerin kısa süre içerisinde tamamlanacağı belirtildi.

Risdiplam etken maddesinin bulunduğu ilacın, Nursinersen tedavisinin uygulanmasında güçlük çekilen hastaların tedavisinde kullanılacağı vurgulandı.

ZOLGENSMA ONAYLANMADI

Ailelerden yoğun talep gören Zolgensma ilacına Bilim Kurulu onay vermedi. İlaçla ilgili değerlendirmelerin devam edeceği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bilim Kurulumuzca yapılan değerlendirmede Zolgensma tedavisinin diğer tedavilere göre üstünlüğünü gösteren karşılaştırmalı bir bilimsel çalışmanın henüz olmadığı görülmüştür. Ancak Zolgensma’nın hastalar üzerinde diğer ilaçlara benzer etkinlik gösterdiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. semptomsuz SMA tip 1 bebekler 0-6 hafta yenidoğan taraması Yeniden değerlendirme yapmak için uygun şirketten gerçek hayat verileri istenerek yeniden değerlendirme yapılmasının uygun olacağı düşünüldü.

“SMA HASTALARINA DESTEK VERMEYE İHTİYAÇ VAR”

Açıklamada, SMA hastalarının tedavisi için gerekli tüm desteğin devam edeceği belirtildi. Gerekli kolaylığı sağlamaya hazırız” denildi.

Yoruma kapalı.