SON DAKİKA HABERİ: SMA tedavisinde yeni bir ilaca onay

Son Haberler! Bir ilaç SMA Bilim Kurulu tarafından onaylandı ve bir ilaç veto edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında yapılan toplantıda, Risdiplam etken maddesine sahip ilacın SMA tedavisi için rehberde yer almasına karar verildi.

Böylece SMA tedavi kılavuzlarında Nursinersen ve Risdiplam ile ilaç sayısı 2’ye yükseldi.

“LİSANSTA SON AŞAMA”

Bakan Koca, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, şurup olarak kullanılan etken maddesi Risdiplam olan ilacın ülkeye girişi için firma tarafından yasal taleplerin yapıldığını, ilacın ruhsatının alındığını bildirdi. son aşamaya gelindi.

“Bu ilacın ruhsatlandırma sürecini önümüzdeki günlerde bitireceğiz. Etkinliği bilinen, hemşirelik tedavisi uygulanan, uygulanması zor hastalara bu ilacın bir seçenek olarak sunulmasına karar verildi. Ulusal veriler arttıkça başvuru İlkeler bilim kurulu tarafından gözden geçirilecek” dedi.

Koca, bu nedenle artık SMA hastalarının tedavi rehberinde iki ilaca yer verileceğini vurguladı.

ZOLGENSMA ONAYLANMADI

Ailelerden yoğun talep gören Zolgensma ilacına Bilim Kurulu onay vermedi. İlaçla ilgili değerlendirmelerin devam edeceği belirtildi.

Bakan Koca, “gen tedavisi” olarak da bilinen Zolgensma ilacıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bilim Kurulumuzca yapılan değerlendirmede Zolgensma tedavisinin diğer tedavilere üstünlüğünü gösteren karşılaştırmalı bilimsel bir çalışmanın henüz olmadığı görülmüştür. Ancak Zolgensma’nın semptomatik SMA üzerinde diğer ilaçlara benzer etkinlik gösterdiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. 0-6 hafta yenidoğan taramasından itibaren tip 1 bebekler Yeniden değerlendirme yapmak için uygun şirketten gerçek hayat verileri istenerek yeniden değerlendirme yapılmasının uygun olacağı düşünülmüştür.

“SMA HASTALARINA DESTEK VERMEYE İHTİYAÇ VAR”

Bakan Koca, yaptığı açıklamada, SMA hastalarının tedavisi için gerekli tüm desteğin verilmeye devam edileceğini vurgulayarak, “Bugüne kadar umudun suiistimaline izin vermediğimizi bundan sonra da vermeyeceğimizi özellikle vurgulamak isteriz. Ailelerimizin umutlarının ticari amaçlarla kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Ancak etkinliği bilimsel kanıtlarla kanıtlanmıştır. Her tedavi için gerekli kolaylığı sağlamaya hazırız” dedi.

Yoruma kapalı.