TCMB 2023 yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi’ni yayımlandı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Para ve Kur Politikası metninin adı, Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi olarak değiştirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2023 yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi yayımlandı.

Metinde şu ifadeler yer aldı:

”Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu amaç doğrultusunda, haiz olunan tüm araçlar kullanılmaya devam edilecektir. Kalıcı fiyat istikrarını destekleyici bir unsur olarak finansal istikrar gözetilecektir.

TCMB’nin bütünleşik siyaset çerçevesi olan Liralaşma Stratejisi güçlendirilerek uygulanmaya devam edilecektir.

Enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde, Hükümet ile beraber belirlenen orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 olarak korunmuştur. Enflasyon Raporu’nda açıklanan tahminler ara hedef olarak kullanılarak, para politikası enflasyonu orta vadeli hedefine kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacaktır.

TCMB’nin temel siyaset aracı yedi gün vadeli repo ihale faiz oranıdır. Piyasa faizlerinin siyaset faizleriyle uyumlu seyretmesi sağlanarak parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyici politikalar sürdürülecektir.

Liralaşma Stratejisi çerçevesinde uygulanacak politikalar, bankacılık sisteminin hem varlık hem de yükümlülük tarafında Türk Lirası’nın ağırlığının kalıcı olarak artırılması amacıyla güçlendirilerek kullanılmaya devam edilecektir.

Bu kapsamda, 2023 yılının ilk yarısı için mevduatta liralaşma hedefi yüzde 60 olarak belirlenmiştir. Bankaların fonlama, güvence ve kredi yayınlarını kullanım imkânları liralaşma hedefleri doğrultusunda kalibre edilecektir.

TL likidite yönetiminde Açık Piyasa İşlemleri (APİ) kanalıyla meydana getirilen fonlamanın oranı kademeli bir halde artırılacak ve APİ, fonlamanın temel unsuru haline getirilecektir.

Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayı artıran faaliyetler, 2023 senesinde öngörülen enflasyon patikasıyla uyumlu bir halde, hedefli kredi politikaları ile desteklenecektir.

Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecek ve döviz kurları, özgür piyasa koşullarında, arz ve talep dengesine gore oluşacaktır.

Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından Döviz rezervlerinin güçlendirilmesi ehemmiyet arz etmektedir. Bu doğrultuda, biriki kaynaklarının çeşitlendirilmesine ve rezervlerin artırılmasına devam edilecektir.

Dijital Türk Lirası Ağı üstünde ilk ödemeler başarıya ulaşmış bir halde gerçekleştirilmiştir. Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 senesinde seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımları ile genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.