TÜRK-İŞ: 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 26 bin 485 lira – Son Dakika Ekonomi Haberleri

TÜRK-İŞ’e gore aralık ayında 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 26 bin 485 lira oldu.

TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel gereksinim maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapmış olduğu “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın aralık 2022 neticeleri açıklandı.

AÇLIK SINIRI 8 BİN 130 LİRA

Araştırmaya gore, bu ay 4 kişilik ailenin sıhhatli, dengeli ve kafi beslenebilmesi için yapması ihtiyaç duyulan besin harcanması tutarını ifade eden “açlık sınırı” 8 bin 130 lira oldu.

YOKSULLUK SINIRI 26 BİN 458 LİRA

Besin ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sıhhat ve benzeri gereksinimler için yapılması mecburi öteki harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 26 bin 485 lira olarak hesaplandı.

BEKARIN YAŞAMA MALİYET 10 BİN 312 LİRA

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” aylık 10 bin 612 bin lira olarak belirlendi.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin besin için yapması ihtiyaç duyulan asgari harcama tutarı, bundan önceki aya gore yüzde 4,41 artarken, son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 98,41 oldu.

BULGUR FİYATI DEĞİŞMEDİ UN GERİLEDİ

Araştırmaya gore, aralıkta süt, peynir ve yoğurt grubundaki tüm ürünlerin fiyatı arttı. Bu gruptaki en yüksek aylık artış yoğurtta görüldü.

Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohum ürünlerinin bulunmuş olduğu grupta averaj dana eti yüzde 20, kuzu fiyatı yüzde 10 arttı. Beyaz etlerden tavuk ve balıkta artış da yüzde 10 oldu. Bakliyatlardan kuru fasulyenin fiyatı yüzde 5 artış gösterirken kırmızı mercimeğin fiyatı yüzde 10 azaldı, yeşil mercimeğin fiyatı değişmedi.

Aylık seviyede pirinç ve irmik fiyatı yüzde 5, makarna fiyatı ise yüzde 12 arttı. Averaj bulgur fiyatı değişmezken un fiyatı geriledi. Ekmek fiyatı aynı kaldı.

PAZARDAKİ YEŞİLLİĞİN FİYATI ARTTI

Semt pazarlarında yeşil soğan, kıvırcık benzer biçimde salata yeşilliklerinin ve pırasa, lahana benzer biçimde yeşil yapraklı sebzelerin tutarları arttı. Patates geçen aya gore aynı kaldı. Salatalık, domates, biber benzer biçimde örtü altı sebzelerin tutarları artarken karalahana ve limon tutarları geriledi.

Kış meyvelerinden portakal ve mandalina tutarları geriledi, greyfurtun fiyatı değişmezken yerli muzun fiyatı da düştü. Averaj sebze kilogram fiyatı 16,24 lira, averaj meyve kilogram fiyatı 13,14 lira oldu. Hesaplamada 24’i sebze ve 10’u meyve olmak suretiyle 34 ü ründeki fiyat değişimi dikkate alındı. Averaj meyve-sebze kilogram fiyatı bu ay 15,14 lira olarak tespit edildi.

Aralık ayında zeytinyağı fiyatı yüzde 10, tereyağı yüzde 6 artarken ayçiçek yağı durağan(durgun) kaldı, margarin tutarları da geriledi.

Yeşil zeytin, bal, pekmez, reçel, salça, tuz, çay ve ıhlamur fiyatlarında aylık temelde değişiklik gözlemlenmedi. Baharatlarda yüzde 4’lük, şekerde yüzde 6’lık fiyat düşüşü yaşandı.

Yoruma kapalı.