Türkiye-İsveç-Finlandiya 3’lü görüşmesi gerçekleşti – Son Dakika Dünya Haberleri

Son dakika haberi! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında Romanya’nın başkenti Bükreş’te temaslarda bulunuyor.

NATO Dışişleri Toplantısı’nın öne çıkan gündem maddeleri içinde Finlandiya ve İsveç’in üyelik süreci bulunuyor.

Bu kapsamda Bakan Çavuşoğlu,  İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile 3’lü formatta görüştü. 

“BEKLENTİLERİMİZİ VURGULADIK”

Mevzuya ilişkin toplumsal medya hesabından izahat meydana getiren Çavuşoğlu, “Türkiye-İsveç-Finlandiya Üçlü Dışişleri Bakanları toplantısında; Üçlü Muhtıra çerçevesinde atılan adımları değerlendirdik, beklentilerimizi vurguladık” ifadelerini kullandı.

“HALA ATILMASI GEREKEN ADIMLAR VAR”

Bakan Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için Türkiye ile meydana getirilen üçlü mutabakat kapsamında atılan adımlara ilişkin, “Hemen hemen bazı somut adımları atmadılar. İadeler ve yasal düzenlemelerle ilgili somut beklentileri karşılamadılar. Meclisimizin ve vatandaşımızın ikna olması gerekiyor. Cumhurbaşkanı’mız da İsveç Başbakanı’na bu hususları iletti. Özetle süreç pozitif aşama kaydediyor fakat hala atılması ihtiyaç duyulan adımlar var” açıklamasını yapmıştı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.