Türkiye, kuduz aşısı bulamıyor – Sağlık Haberleri

Melike Şahin/NTV

Türkiye, kuduz aşısının temininde sorun yaşıyor. 

Sağlık Bakanlığı, ortalama iki hafta ilkin kuduz aşısının gereksiz kullanıldığına dair sıhhat kuruluşlarına bir yazı gönderdi. Arkasından da acil servislerde meydana getirilen kuduz aşısı uygulaması, enfeksiyon hastalıkları uzmanı onayına bağlandı.

Yurtdışından teminde sıkıntılar yaşandığını ve bir tek Türkiye’de değil öteki ülkelerin acil servislerinde de kuduz aşısına ulaşılamadığını belirten Türkiye Acil Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Serkan Yılmaz, ”Müdürlüklerimizin elinde kalan depolarında bulunan son aşıları dağıtımları yapılmış oldu. Şu an bu dağıtılan aşılar kullanıyor. Bu sebeple de belirli hastanelerde var. Fakat bilhassa İzmir’de Akdeniz Bölgesi’nde Güneydoğu Anadolu’daki bazı yerlerde sorun bulunduğunu biliyorum” açıklamasında bulunmuş oldu. 

”UYGULAMA GECİKMELERE NEDEN OLUR”

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği de kuduz aşısının enfeksiyon hastalıkları uzmanının onayına bağlanmasına dair izahat yayımladı. Açıklamada, “Bu durum, iş yoğunluğu dikkate alındığında mühim gecikmelere niçin olabilecek bir uygulamadır. Mesai saatleri haricinde gecikme daha da mühim bir problem oluşturacaktır” denildi.

Kuduza dair eğitimlerinin bulunduğunu da söyleyen Yılmaz, aşının gereksiz kullandığını düşünmediğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

”Aşıya erişimde sorun yaşanınca, oldukca fazla tüketiyoruz benzer biçimde bir görüş oluştu. Şu anda enfeksiyon hastalıkları uzmanlığının onayı isteniyor. Aşıya ulaşmaktaki sıkıntıyı kullanımı sınırlayarak çözmeye çalışmak yanlış bir yöntem. Devamlı enfeksiyon hastalıkları uzmanları acil serviste olmuyorlar. Bu da işin uzamasına ve acil servisteki bekleme süresinin artmasına niçin olur”

10 YILDA KUDUZDAN 20 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kuduz yüzde 100 ölümcül bir hastalık. Tek çaresi aşı ve aşı zamanında yapıldığında yüzde 100 etkili. Türkiye’de son 10 yılda, 20 şahıs kuduz sebebiyle yaşamını yitirdi.

Yoruma kapalı.