Türkiye’de 2022 böyle geçti!

Türkiye, Ukrayna harbinde tehlikeli sonuç bir rol oynadı. Dış politikada baş döndüren bir süreç yaşandı. İç politika gene hareketli, bazen da gergindi. Terör vakaları ve şehitler Türkiye’ye acı yaşattı. Hanım cinayetleri 2022’de de durmak bilmedi. 6 yaşlarında evlendirilen çocuk skandalı ülkeyi sarstı. Bazı adli vakalar ve cinayetler gündemde mühim yer buldu. Tüm önlemlere karşın hayvanlara eziyet devam etti. Sağlıkta sertlik vakaları gene sık sık Türkiye gündemindeydi. İşte senenin manşetlerde yer edinen mühim haberleri…

Konyaspor’da forma giyen 28 yaşındaki ulusal futbolcu Ahmet Yılmaz Çalık, Ankara-Niğde otoyolunda geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.
Yeşilçam’ın usta oyuncusu Fatma Girik, Covid-19’e bağlı çoklu organ yetmezliği sebebiyle tedavi görmüş olduğu İstanbul’daki hastanede, 79 yaşlarında yaşamını yitirdi.
Türk sinemasının bir dönemine damga vuran ve 180’in üstünde filmimizde başrol oynayan Girik için, belediye başkanlığı yapmış olduğu Şişli Belediyesi ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 27 Ocak’ta anma töreni düzenlendi.
Abdulhamit Gül, Hakkaniyet Bakanlığı görevinden affını talep etti, Gül’ün yerine Cumhurbaşkanı Sonucu ile TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ atandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile Covid-19 testlerinin pozitif çıktığını duyurdu.
Erdoğan, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Omicron varyantı bulunduğunu öğrendiğimiz hastalığı hamdolsun hafifçe geçiriyoruz. Görevimizin başındayız. Çalışmalarımıza evde devam edeceğiz. Dualarınızı bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, elektrik faturalarının üstündeki yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini isteyerek, “Erdoğan 31 Aralık’ta imzaladığı zamları geri çekinceye kadar ben, bugünden itibaren gelecek hiçbir elektrik faturamı ödemeyeceğim.” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üstüne altı karşıcılık partisi genel başkanı emek verme yemeğinde ilk kez bir araya geldi.
“Altılı masa”nın ilk toplantısında, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mutluluk Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Tesisleri’nde buluştu. “Güçlendirilmiş parlamenter sistem” çalışmasının son şeklinin ele alındığı toplantı 5 saat 15 dakika sürdü.
Covid-19 aşısı olmayan, aşı sürecini tamamlamayan yada son 180 gün içinde hastalığı geçirmeyenlerin uçakla seyahatte negatif PCR testi ibraz zorunluluğuna son verildi.
“Akrep Nalan” ismiyle tanınan müzisyen Füsun Nalan Açın, Muğla’nın Bodrum ilçesinde 67 yaşlarında yaşamını yitirdi.
“Cumhurbaşkanı’na açıkca hakaret” suçundan tutuklu yargılanan gazeteci Sedef Kabaş, 2 yıl 4 ay hapisle cezalandırıldı.
21 Ocak’ta tutuklanan Kabaş’ın tutuklulukta geçirdiği süre ve almış olduğu ceza miktarı göz önünde bulundurularak, tahliyesine karar verildi.
Esra Hankulu’nu öldürmekle suçlanan sanık Ümitcan Uygun, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçundan” 10 yıl, sanıklar Furkan Gürgil ve Dilan Civelek de “kabahat delillerini karartmaktan” 1 ay 6 gün hapis cezasına çarptırıldı.
28 yaşındaki mimar Başak Cengiz’i 9 Kasım 2021’de samuray kılıcıyla öldüren sanık Can Göktuğ Boz, “canavarca hisle yada eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.
Sanığın ek olarak “silahla tehdit” ve “alev ateş silahlar ve bıçaklar ile öteki aletleri satın alma, taşıma yada bulundurma” suçlarından toplam 5 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Kurul, sonucunda herhangi bir takdiri indirim de uygulamadı.
15 Temmuz darbe girişimi ve Seyahat Parkı vakalarına ilişkin davada karar verildi. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanık Osman Kavala’ya, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya girişim etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.
Tutuksuz sanıklar Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” suçundan 18’er yıl hapisle cezalandırılmalarına ve tutuklanmalarına karar verildi.
Aralarında Henri Barkey ve Can Dündar’ın da bulunmuş olduğu 9 sanığın dosyasının ayrılmasına hükmedildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerini kabulünün arkasından Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında ortalama 3 senedir uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğunun tümüyle kaldırıldığını, bir tek toplu taşıma araçları ile sıhhat kurumlarında maske uygulamasına, olay sayısı 1000’in altına düşene kadar devam edileceğini söylemiş oldu.
Türkiye’de Covid-19 salgını engellemelerinin büyük oranda kalkmasıyla, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, iki yıl aradan sonrasında tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı.
HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, DİSK, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Bölme’deki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.
Sıhhat Bakanlığı’nca, ameliyat ve öteki girişimsel işlemler öncesi hastalara Covid-19’a yönelik tarama amaçlı PCR testi zorunluluğu kaldırıldı.
İçişleri Bakanlığı’nca valiliklere müzik yayınına dair usul ve esaslara ilişkin gönderilen genelgeyle, Covid-19 salgını sürecinde saat 00.00’da sona erecek şekilde belirlenen müzik gösterim saati 01.00’e kadar uzatıldı.
Avrupa Gazeteciler Derneği tarafınca 2009’da en iyi sabah haberi sunucusu seçilen NTV’nin beğenilen ekran yüzü Hasret Sarıkaya Yurt, kanser tedavisi görmüş olduğu hastanede 39 yaşlarında yaşamını yitirdi.
Yurt’un cenazesi, 18 Mayıs’ta Ataköy 5. Kısım Ömer Duruk Camisi’nde kılınan cenaze namazının arkasından Büyükçekmece Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Covid-19 olay sayıları arka arkaya üçüncü kez 1000’in altında kaydedildi, hastaneler hariç maske takma zorunluluğu kaldırıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın arkasından, kamu çalışanlarına yönelik 3600 ek gösterge düzenlemesinin ayrıntılarını deklare etti.
Tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık artışı içeren düzenlemenin yılbaşından itibaren geçerli olması kararlaştırıldı.
Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ, kira sözleşmelerine yönelik yeni düzenlemeyi duyurdu.
Bozdağ, düzenlemeye bakılırsa, konutlarda 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bundan önceki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olacağını bildirdi.
Tv yayıncılığı ve geniş bant uydu iletişim hizmeti vermek suretiyle 19 Aralık 2021’de SpaceX’e ilişkin Falcon-9 roketiyle uzaya fırlatılan Türksat 5B Uydusu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılmış olduğu törenle hizmete alındı.
Muğla’da üniversite talebesi Pınar Gültekin’i öldüren sanık Cemal Metin Avcı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.
Ceza, haksız tahrik indirimiyle 23 yıla indirildi. Mahkeme, Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı ve öteki sanıkların ise beraatine hükmetti.
Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Cemal Metin Avcı’ya verilen 23 yıl hapis cezasını ve kardeşi Mertcan Avcı için verilen beraat kararını istinafa taşıdı.
İsmailağa Cemaati’nin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu , İstanbul’da böbrek rahatsızlığı sebebiyle tedavi görmüş olduğu hastanede 93 yaşlarında yaşamını yitirdi.
Demir çelik sektöründe paravan firmalar üstünden düzmece faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan firmalara yönelik Ankara merkezli 29 ilde eş zamanlı meydana gelen “Demir Yumruk” operasyonunda 250 şüpheli gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlardan 24’ü tutuklandı.
Yeşilçam’ın usta oyuncusu Cüneyt Arkın, İstanbul’da kaldırıldığı hastanede 85 yaşlarında yaşamını yitirdi.
“Gurbet Kuşları” adlı beyazperde filmiyle 1964’te oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sonraki yıllarda aksiyon filmleriyle Yeşilçam’ın unutulmayan adları arasına adını yazdırdı.
Oyunculuk yaşamında 300’ü aşkın filmimizde başrol alan ve Türk beyazperde evveliyatına damga vuran Arkın için 30 Haziran’da Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde merasim düzenlendi.
Arkın, Teşvikiye Camisi’nde kılınan cenaze namazının arkasından son yolculuğuna uğurlandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni asgari ücretin temmuz ayından geçerli olmak suretiyle yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira olarak belirlendiğini de deklare etti.
Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ilk maymun çiçeği virüsü vakasının görüldüğünü, bağışıklık sistemi yetersizliği olan 37 yaşındaki hastanın soyutlama edildiğini bildirdi.
Konya’da sevgilisini dövdüğünü düşündüğü kişiyi engellemek isterken öldürmüş olduğu sebebi öne sürülerek tekrardan yargılandığı davada 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Kadir Şeker, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ve avukatlarının itirazı üstüne tahliye edildi.
Karadeniz’deki doğalgazı taşıyacak boruların derin sulara serimi başladı.
Filyos açıklarında mesaisini sürdüren “Castorone” adlı vapur, derin sularda ilk boruları deniz tabanına yerleştirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamada, talebe kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı yada faiz olmaksızın bir tek alınan kredi rakamı üstünden yapılmasını kararlaştırdıklarını belirtti.
Görüşmede ek olarak 2023’ten itibaren kredi ödemesi başlamış olacak öğrencilerin de aldıkları kredi miktarından görevli olmaları kararlaştırıldı.
Danıştay 10. Dairesi, kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi olarak malum “Hanıma Yönelik Sertlik ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihindeki Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetti.
Antalya’da koruma altına alınan 9 yaşındaki Cem M.A’yı, Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’ndeki çöp evin odasında kilitli tutan ve “çocuğa eziyet ” suçlamasıyla gözaltına alınan teyzesi Kamuran Pınar A. savcılık ifadesinin arkasından sevk edilmiş olduğu hakimlikçe tutuklandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın arkasından, Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut hamlesini başlattıklarını deklare etti.
Erdoğan, “Vatandaşlarımızı kira öder benzer biçimde taksitlerle, mahalli ve yatay mimari anlayışına bakılırsa inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi yapacağız.” dedi.
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafınca 31 Temmuz Pazar günü meydana getirilen 2022-KPSS Lisans Genel Kabiliyet-Genel Kültür Imtihanı ile Eğitim Bilimleri Imtihanı’ndaki bazı soruların, bir yayınevinin tecrübe etme imtihanı sorularıyla aynı olduğu iddiaları kamuoyuna yansıdı.
ÖSYM, iddianın mesnetsiz bulunduğunu bildirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022-KPSS lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddiaların incelenmesi için Devlet Denetleme Kuruluna (DDK) araştırma talimatı verdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de piyasaya çıkan kararla ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.
Devlet Denetleme Kurulu (DDK), 2022-KPSS’ye yönelik iddialara ilişkin arkasından ÖSYM binasında incelemelere başladı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar da iddialar üstüne araştırma başlattıklarını deklare etti.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DDK’nin kabahat duyurusu üstüne 2022-KPSS Lisans oturumuyla ilgili sahtecilik, kamu aleyhine dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanma suçlarından soruşturma açtı.
Bu kapsamda Ankara Güvenlik Müdürlüğü Mali Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekipleri, iddialara mevzu hususi eğitim kurumuna ilişkin yayınevinin Kızılay ve Ostim’deki adreslerinde arama yapmış oldu, bazı dijital materyal ile sual kitapçıklarına el konuldu.
Resmi Gazete’de piyasaya çıkan atama kararıyla ÖSYM Başkanlığına Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 31 Temmuz’da meydana getirilen KPSS oturumlarının iptal edildiğini, 6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılacak oturumların da ertelendiğini deklare etti.
Arsoy, “Yeni KPSS takvimi 17 Eylül’de başlayacaktır. Imtihanı iptal edilen KPSS adaylarından, gireceği yeni imtihan için herhangi bir ilave ücret talep edilmeyecektir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura’da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in vazife süresi, yaş haddi sebebiyle bir yıl uzatıldı.
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk sebebiyle emekliye sevk edildi. Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ise Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret ederek Alevi ve Bektaşi derneklerinin temsilcileriyle muharrem ayı iftarında buluştu.
Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi Abdülhamid Han, Akdeniz’deki ilk vazife yeri Yörükler-1 Kuyusu’na, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılmış olduğu törenle Mersin’den uğurlandı.
Erdoğan, törende yapmış olduğu konuşmada, “Akdeniz’de yaptığımız arama ve sondaj emekleri kendi egemenlik alanlarımızdadır. Bunun için kimseden izin yada icazet almaya ihtiyacımız yoktur.” dedi.
Gaziantep’te kaza meydana getiren araca müdahale edenlere çarpan yolcu otobüsünün şoförü ile Mardin’in Derik ilçesinde art arda yaşanmış olan kazayla ilgili gözaltına alınan iki tır şoförü tutuklandı.
Kazada yaşamını kaybeden 35 şahıs, cenaze törenleriyle son yolculuklarına uğurlandı.
Ege ve Doğu Akdeniz’de vazife uçuşu meydana getiren Türk jetlerine, Yunanistan’a ilişkin S-300 hava müdafa sistemi tarafınca radar kilidi atıldı.
Türk jetleri, tacize karşın planlı görevlerini tamamlayarak üslerine emniyetle döndü.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında, eski Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban, yurt dışına kaçmaya çalmış olduğu sırada Muğla’nın Milas ilçesinde gözaltına alındı.
Kırmızı bültenle aranan kripto para borsası Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’ta yakalandı. Güvenlik Genel Müdürlüğü Interpol Daire Başkanlığınca Faruk Fatih Özer’in Türkiye’ye iade işlemlerine başlandı.
Türkiye Futbol Federasyonunun İstanbul Riva’daki merkez binasına silahla ateş açıldı. Yaralananın olmadığı saldırıyla ilgili 2 şahıs gözaltına alındı.
Öldürülen PKK’lı teröristle fotoğrafları basına yansıyan, “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla hakkında iki fezleke hazırlanan ve yasama dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, MİT ve İstanbul Emniyetinin operasyonuyla, düzmece kimlik ve A.G. isminde göçmen kaçakçısıyla Edirne’ye giderken yakalandı.
Güzel, 3 Eylül’de sevk edilmiş olduğu nöbetçi barış ceza hakimliğince tutuklandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın arkasından yapmış olduğu Millete Sesleniş konuşmasında, 15 Ağustos 2022’den ilkin icra takip edeni başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülebilmesini ve böylece tasfiyesini sağlayacaklarını deklare etti.
Erdoğan, ortalama 5,5 milyon vatandaşın icra takibinden kurtulacağını söylemiş oldu.
Güvenlik Genel Müdürlüğü, Sedat Peker kabahat örgütü üyesi Ahmet Emre Olur’un, Türkiye ve Arnavutluk İçişleri bakanlarının direkt görüşmeleri sonucu Tiran Havalimanı’nda dün saat 06.00’da gözaltına alındığını, bu sabah Türk yetkililere teslim edildiğini duyurdu.
Türkiye’ye getirilen Olur, savcılıktaki ifadesinin arkasından sevk edilmiş olduğu nöbetçi hakimlikçe 21 Eylül’de tutuklandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ’den ev yada iş yeri alıp geri ödemesi devam eden vatandaşlar için yüzde 25 peşin ödeme indirimi kampanyası başlattıklarını deklare etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın arkasından, “Yükseköğrenim yurtlarımızda kalan öğrencilerimize vermiş olduğumuz beslenme yardımını günlük 25 liradan 60 liraya çıkartıyoruz. Böylece beslenme yardımını 2,5 katlık bir artışla aylık bin 800 liraya yükseltiyoruz.” açıklaması yapmış oldu. Erdoğan, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin, 5 bin konutluk ilk diliminin temelinin 25 Ekim’de atılacağını da kaydetti.
Kati ihraç istemiyle CHP Yüksek Disiplin Kuruluna (YDK) sevk edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında, “partiden 1 yıl geçici çıkarma” cezası verildi.
Ankara’nın Çankaya ilçesindeki eğlence mekanında üç şahıs istekte bulundukları şarkıyı bilmediği sebebi öne sürülerek tartıştıkları müzisyen Onur Şener’i cam bardakla boynundan ağır yaraladı.
Müzisyen Şener kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Şener’in ölümüne ilişkin gözaltına alınan 5 şüpheliden 3’ü tutuklandı.
Yoğun bakım bölümünde tedavi gören yaşlı hastaya personel tarafınca fena muamelede bulunulduğuna ilişkin görüntülerin basına yansıdığı İstanbul’daki hususi hastanenin faaliyeti durduruldu.
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı mevzuyla ilgili soruşturma başlattı.
Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kuruluş Müdürlüğüne bağlı maden ocağının eksi 300 kotunda patlama meydana geldi.
Patlamada, 41 işçi yaşamını yitirdi, 11 işçi yaralandı, 58 madenci sağ kurtarıldı. Patlamada yaralanan bir işçinin 21 gün sonrasında yaşamını kaybetmesi üstüne kazada ölen madenci sayısı 42 oldu.
AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Azerbaycan’da trafik kazası geçirdi.
Yıldırım ve aynı araçta bulunan AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Fark, Azerbaycan’daki ilk müdahalenin arkasından 21 Ekim’de ambulans uçakla İstanbul’a getirildi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK/YPG’nin sözde gösterim organına kimyasal tabanca iddialarıyla ilgili yapmış olduğu açıklamalar sebebiyle Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında soruşturma başlattı.
“terör örgütü propagandası yapmak” suçundan gözaltına alınan Fincancı, 27 Ekim’de sevk edilmiş olduğu mahkemece tutuklandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin vizyon projeleri içinde yer edinen yerli ve ulusal otomobili Togg’un ilk aracının Togg Gemlik Kampüsü’ndeki banttan indirme törenine katıldı.
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesinde, 14 Ekim’de meydana gelen patlamayla ilgili soruşturmada gözaltına alınan şüphelilerden, kurum müdürü Cihat Özdemir’in de bulunmuş olduğu 8’i tutuklandı, 16’sı özgür bırakıldı.
Patlamaya ilişkin bilirkişi ön raporunda, kazanın -320 Kalınca Damar Tavan Yolu’ndaki patlatma emek vermesi kaynaklı meydana geldiği, grizu ve kömür tozu patlaması ihtiva ettiği tespiti yapılmış oldu. Havalandırma sisteminin kafi ve etkili olması halinde olayın önlenebileceği kaydedildi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yasa dışı bahis soruşturması kapsamında Halil Falyalı’ya ilişkin Malta’daki 30 milyon dolar karşılığı kripto paraya el konuldu.
istanbul’da katılmış olduğu bir tv programında kullandığı ifadeler sebebiyle hakkında “Türk milletini, devleti, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” iddiasıyla soruşturma başlatılan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar tutuklandı.
AFAD koordinasyonunda, Düzce Depremi’nin 23’üncü yılı dolayısıyla depremin meydana geldiği saat 18.57’de Türkiye genelinde ve KKTC’de “Zelzele Anı Ülke Tatbikatı” yapılmış oldu.
istanbul’daki İstiklal Caddesi’nde meydana gelen terör saldırısında Adana’da yaşayan 34 yaşındaki Yusuf Meydan ile 9 yaşındaki kızı Ecrin, 40 yaşındaki Adem Topkara ve 27 yaşındaki eşi Mukaddes Elif Topkara, 38 yaşındaki Arzu Özsoy ve 15 yaşındaki kızı Yağmur Uçar yaşamını yitirdi, 81 şahıs yaralandı.
İstanbul’daki terör saldırısının faili, Suriye uyruklu şüpheli Ahlam Albashır, güvenlik güçlerince Küçükçekmece’deki evinde yakalandı.
Ahlam Albashır’ın saldırının emirini, terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin Suriye Kobani’deki merkezinden aldığını itiraf etti.
Adnan Oktar silahlı kabahat örgütüne yönelik davada verilen kararın istinaf tarafınca usulden bozulmasının arkasından 72’si tutuklu 215 sanığın tekrardan yargılandığı dava karara bağlandı.
İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Adnan Oktar’ın toplam 8 bin 658 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi.
Tokat’ta yoğun bakım hastasının sertlik görmüş olduğu hususi hastanenin faaliyeti durduruldu.
2 yoğun bakım çalışanından biri 3 yıl süreyle meslekten men edildi, ötekinin ise 6 aylık mesleki eğitimden geçmesi kararlaştırıldı.
Amasya’nın Merzifon ilçesinde, tiyatro oyuncularını taşıyan minibüs ile kamyonun çarpışması sonucu Özgür Karataş, Tolga Güleryüz ve Burak Topçu yaşamını yitirdi, 8 şahıs yaralandı.
Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde zelzele meydana geldi.
İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, ve İzmir’e kadar geniş bir alanda hissedilen zelzele sebebiyle, Düzce’de 1’i ağır 39, İstanbul’da 2, Bolu’da 14, Zonguldak’ta 10, Sakarya’da 26, Bursa’da 4 olmak suretiyle 95 şahıs yaralandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının emekleri sonrası 791 binada ağır hasar tespit edildi. Zelzele sebebiyle okullarda eğitime ara verildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısının arkasından, kamudaki sözleşmelilere kadro düzenlemesini deklare etti.
Buna bakılırsa, yerel idareler dahil, 3 yılı dolmuş sözleşmeliler 1 yıllığına aday memurluğa geçirilecek. Düzenlemeden kamudaki 520 bin sözleşmeli personelden 424 bini faydalanacak.
Spor Toto 1. Lig’in 15. haftasındaki Göztepe-Altay maçında Altay tribününden atılan fişek sebebiyle bir yandaş yaralandı.
Ambulansın arkasından sahaya giren Göztepeli bir yandaş, köşe gönderiyle Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’e hücum etti. Yaralanan 2 şahıs hastaneye kaldırıldı, 21 şahıs gözaltına alındı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İkinci Yüzyıla Davet Buluşması” adıyla düzenlemiş olduğu görüşmede, partisinin vizyon belgesini deklare etti.
6 yaşlarındayken cinsel istismara uğradığını, 14 yaşlarında ailesinin isteğiyle evlendirildiğini söyleyen genç kızın şikayetiyle oluşturulan davanın basına yansıması üstüne, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” iddiasıyla oluşturulan davaya müdahil oldu.
6 yaşlarındayken cinsel istismara uğradığını, 14 yaşlarında ailesinin isteğiyle evlendirildiğini söyleyen genç kızın şikayetiyle oluşturulan davayı değerlendiren Erdoğan, “13 yaşlarında nişan, 14 yaşlarında evlilik benzer biçimde bir durumu kabul edebilmelerinin asla mümkün olmadığını, hele hele daha minik yaşlardaki istismar iddialarının tam bir facia bulunduğunu” söylemiş oldu. Erdoğan, “Sorun medyada yer alana kadar bakanlıklarımızın, kurumlarımızın tamamı süreci titizlikle takip etmiş, ihtiyaç duyulan her türlü işlemi bihakkın yerine getirmiştir” diye konuştu.
6 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara uğramış olduğu iddialarına ilişkin 3 sanığın yargılandığı davanın 22 Mayıs 2023 olarak belirlenen duruşma zamanı, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın talebinin kabul edilmesinin arkasından Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 30 Ocak 2023’e alındı.
Kızın babası Yusuf Ziya Gümüşel ile evlenilmiş olduğu Kadir İstekli 14 Aralık’ta tutuklandı.
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret etmiş olduğu sebebi öne sürülerek Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada karar çıktı.
YSK üyelerinin kabahat duyurusu üstüne oluşturulan davada, İmamoğlu’na, 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi.
Diyarbakır’da çevik kuvvet polislerini taşıyan servis aracının geçişi esnasında düzenlenen terör saldırısında, 1 sivil ve 8 polis memuru yaralandı.
Olayın faili olduğu değerlendirilen 2 şahıs gözaltına alındı.
Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, ilaç fiyatlarında kur güncellemesinin arkasından sektör temsilcileriyle bir araya geldi.
Bu toplantıdan sonrasında ilaç temininde yaşanmış olan zorluklar giderilene dek piyasada azca bulunan ilaçların ihracatına bir süre ara verildiği açıklandı.
“Amirallerin Montrö bildirisi” davasında yargılanan, aralarında eski Deniz Kuvvetleri Komutanları Bülent Bostanoğlu, Eşref Oğuz Yiğit ve Murat Bilgel’in de bulunmuş olduğu 103 emekli amiral hakkında “suçun yasal unsurlarının oluşmadığı” sebebi öne sürülerek beraat sonucu verildi.
İnsani yardım götürmek ve Türk vatandaşlarını tahliye etmek için Ukrayna’ya giden ve hava sahasının kapatılması sebebiyle Borispol Havaalanı’nda kalan iki “A400M” uçağı yurda döndü.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesini deklare etti. 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişi olanlar, herhangi bir yaş şartı aranmadan emekli olabilecek.

Yoruma kapalı.