Türkiye’nin en yüksek barajı olma özelliğini taşıyor: Yusufeli Barajı nerede, hangi ilde? – Son Dakika Türkiye Haberleri

Yusufeli Barajı ve HES, Artvin’in 70 kilometre cenup batısında, Yusufeli’ne 8 kilometre uzaklıkta yer ediniyor. Sert kayalıklarla kaplı dar vadide fazlaca sıkıntılı coğrafyada inşa edilmiş olması sebebiyle “dar vadinin gizli saklı hazinesi” olarak adlandırılan barajın temel atma töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde video konferansla gerçekleştirdiği katılımla 26 Şubat 2013’te yapılmış oldu.

Barajda şantiye içi ulaşım yolları 10 Şubat 2015’te, baraj gövdesi kret üstü kazıları 15 Eylül 2015’te tamamlanırken, baraj gövdesi kret altı kazıları da 22 Haziran 2018’de bitirildi.

11 Temmuz 2018’de başlanan Yusufeli Barajı beden inşaatı da 4 milyon 61 bin metreküp beton kullanılarak 24 Haziran 2021’de tamamlanarak son şeklini aldı.

Yusufeli Barajı’nın tam konumu

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES), Ziraat ve Orman Bakanlığına bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafınca Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Artvin’in 70 kilometre güneybatısında, Türkiye’nin en süratli akan ırmağı Çoruh Nehri üstünde inşa edildi.

Senelik 4,1 milyar lira gelir

Her biri 186 megavatlık 3 üniteden oluşan Yusufeli Barajı ve HES, toplamda 558 megavat kurulu gücüyle yılda 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretecek.

Üretilen enerji ile ülke ekonomisine senelik 4,1 milyar lira gelir sağlanması hedefleniyor.

Rezervuarında 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmine haiz Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri üstünde kurulu Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin barajlarına hem su deposu olacak hem de nehrin getireceği rüsubatı mühim seviyede tutarak taşkın riskini azaltacak

Baraj projesiyle meydana getirilen 69,2 kilometrelik yeni kara yolu ağını tüneller, köprüler ve viyadükler oluşturuyor.

Toplam 39 tünel, 19 da köprü bulunan yeni yol ağında dengeli konsol köprü olarak inşa edilen “Şilenkar”, “Tekkale”, “Baraj” ve “Yusufeli Merkez” viyadükleri ‘teknoloji harikası’ hususi tasarım köprüler olarak nitelendiriliyor.

Yusufeli Barajı’nın inşa hikayesi TRT’de yayınlanacak

TRT’den meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, yükseklik bakımından Türkiye’de birinci, dünyada beşinci sırada yer edinen barajın, proje aşamasından tamamlanmasına kadar devam eden öyküsü 22 Kasım 2022 tarihinde 21.00’de TRT Belgesel, TRT Avaz, TRT Türk ve TRT Kürdi’de, 23.30’da ise TRT 1’de ekranlara gelecek.

Yoruma kapalı.