Türkiye’nin ilk savaş muhabirlerinden Ergin Konuksever hayatını kaybetti – Son Dakika Türkiye Haberleri

Türkiye’nin ilk savaş muhabirlerinden gazeteci Ergin Konuksever, 85 yaşlarında hayata veda etti.

Ergin Konuksever, uzun süredir yaşlılığa bağlı hastalıkları sebebiyle tedavi görüyordu. Hayata veda eden Konuksever, geride hatırlanası bir emek harcama yaşamı bıraktı.

DEFALARCA ÖLÜMLE BURUN BURUNA GELDİ

Gazeteci Ergin Konuksever, mesleğe 1956 senesinde Vatan Gazetesi’nde başladı. Meslek yaşamının uzunca bir sürecini savaş alanlarında geçirdi.
Türkiye’nin ilk savaş muhabirlerinden olan Konuksever, Filistin’de El Fetih Hareketi, Arap-İsrail Savaşı, Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgali, İran-Irak savaşı benzer biçimde mühim görevlerde yer aldı. Ölümle onlarca defa burun buruna geldi.

Türkiye'nin ilk savaş muhabirlerinden Ergin Konuksever hayatını kaybetti - 2

KIBRIS BARIŞ HAREKATINDA ESİR DÜŞTÜ

Ergin Konuksever, Kıbrıs Sulh Harekatı’nın da yakın tanıklarından biri olarak hafızalara kazındı. Kıbrıs’ta İkinci Harekat’ın birinci günü ağır yaralanarak Rumların eline düştü. Bir ay tutsak kaldı. Arkadaşı Adem Yavuz tedaviye götürülmüş olduğu hastanenin bahçesinde askerler tarafınca karnından vurularak şehit edildi.

Türkiye'nin ilk savaş muhabirlerinden Ergin Konuksever hayatını kaybetti - 3

DENİZ GEZMİŞ’İN PARKALI FOTOĞRAFINI DA O ÇEKMİŞTİ

Konuksever, ülke tarihinin pek fazlaca tehlikeli sonuç vakasını çekmiş olduğu karelerle geleceğe aktardı. 68 hareketinin mühim isimlerinden kabul edilen Deniz Gezmiş’in parkalı fotoğrafını da çeken Konuksever, bir röportajında fotoğrafın öyküsünü anlatmış, parkayı Gezmiş’e kendisinin verdiğini söylemişti.

Devamlı Basın Kartı sahibi olan Konuksever’in “Talat Aydemir Hatıratım”, “Bir Darbeci Subayın Anıları-Adnan Çelikoğlu’nun Anıları” ve “Çoban Sülü” isminde kitapları bulunuyor.

Konuksever’in cenazesi Levent Camii’nde ikindi vakti kılınacak namazın peşinden Feriköy Mezarlığı’na defnedilecek.

Yoruma kapalı.