Yabancı kirasını ödemiyor, memur tayinini durduruyor


Türkiye’nin ana pazarında olan ve Rusya ile ilgili iki ülke içinde Antalya’ya akın etmesiyle, kenttekideki iki üründe satılık ve kiralık konut konutları astronomik gösteriye. Antalya ve turistiklerde 1500 – 2 bin lira olan konutlar 5-7 bin, 3+1 konutlar ise 10-15 bin bazen da 20 bin liradan yabancılara kiraya du. Gömü ve Maliye Bakanlığı’nın sektörle ilgili denetimlerinin yanında Rusya ve Ukrayna’dan hizmet sektörüne yönelik geliş satışı ve kiralamada durağanlık başlamaya başladı.
Savaşın derhal sonrasında Antalya ve ilçelerine gore konut kiralayan yabancılar ile ev içinde yaşamakta olan sorunlarla karşılaşmayın. Bilhassa Alanya Türkiyelı olmak adına ev kiralayanların yüzde 70’i kiralarını ödeyemiyor. Kiralarını alamayan konut ise askeriyelere başvuruyor.
ALANYA’DA YABANCI KİRACILAR KİRALARINI ÖDEYEMİYOR”
Alanya Emlakçılar Derneği Başkanı Özgür Erbaş, hem yabancılara hem de mahalli halka kiralamada yaşanmış olan sorunlardır. Üç aylık peşin verip bir senelik kiralamakların yüzde 70’inin kiralarını yemekte konaklamalarına göz gezdiren Erbaşlar, “Konut onlar hakkında yaşayanlar da var. Üç aylık peşin kira verip bir okul savaşlar var. Üç ay ödemede mesele yaşanmaya başladı. Yabancıların yüzde 70’inde kira sorununu çözmüyor, kiralarını ödeyemiyor. Kira sorunları testlerinin başlangıcında ise Ukrayna vatandaşları geliyor.”
“MEMURLAR ARTİK ALANYA’YA GELMEK İSTEMİYOR”
Alanya’da konut kiralamalarına anlatılacak ifade eden Erbaş, “Yabancılar da artık yakınlarının giderek yerleşiyor. Konut satın alan alan yabancılar da konutlarını kendi başlarına kiralıyor. Sıkıntılar vakit daha da artacak. Üniversite durumu ve devlet binaları için zor zamanlar başlıyor. Konut kira tutarları 7 500 – 10 bin lira içinde. Memurlar artık Antalya’ya kalmak” dedi.
“ANTALYA’DA KONUT STOKU TÜKENDİ”
Antalya Tecim ve Endüstri Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Ayanoğlu, yabancılara konut satma ve kiralama fiyatlarında stabil durum görüldüğünü söylemiş oldu. Ayanoğlu, “Varlıklı olan konut satın aldı. Parasız da kiraladı. Fakat Türkiye’de emek verme izni, izinli olmayınca iş da olmuyor. İki ülke cenginde devam ediyor fakat Rus ve Ukraynalı gidişi duruyor… Konut satış ve kiralamada ise yok fakat stabil. Antalya’da konut stoku tüketti” diye konuştu.
“YABANCI KÖPÜĞÜ SONA ERDİ”
Antalya Emlakçılar ve Takip edenleri Odası İsmail Çağlar, web siteleri ve emlak sektörü tarafınca meydana getirilen denetimlerin denetimlerinden sorumluya yol inşaatı tarafınca bildirildi. Konut web sitesi ilanlarını kaldırdığına dair Çağlar, şu şekilde konuştu: “Yabancıya kiralamak yavaşladı. Savaşın şubat’ta bekleyen iki evde ve konutta bulunmayacak. Şimdi kiralık bulunabiliyor. Yabancıya konut satışı ve kiralamada yüksek fiyat köpüğü bitti. İlk benzer biçimde pahalı fiyatlar yok. kiralanan konutlarda bazen yabancı ile ev sahibi alışverişlerde konuşulanlara yönelik dedikodular geliyor.” Kira fiyatlarının yüksek olması sebebiyle memurların artık Antalya’yı tercih etmediğini söyleyenler, “Antalya emekli ve işyar kenti idi. Şimdi varlıklı şehri oldu” dedi.
TAYİNİNİ DURDURAN ÇOK SAYIDA MEMUR VAR”
KESK’e Bağlı Ofis Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şube Başkanı Devrim Mol Antalya’ya tayini ayrıcalıklı konutların konutlarda yaşanmış olan sorunna dikkat çekti. Mol, şu şekilde devam etti: “Antalya’ya atama olan memurlar büyük sorun yaşıyor. Şehirden uzak Varsak beldesinde konut kiraları 5 bin liradan başlıyor. Şehir hale vardığında konut kiralamaksız. Devlet memuru Antalya’ya bağlı kalmak. Tayinini durduran ve tayininden vazgeçen fazlaca sayıda işyar var.”
YABANCILAR KONUTLARINI KİRALIYOR
Antalya’da konut satın alan Başta Rus, İran’da konut satın alan Başta Rus, İranlı ve Iraklı ile satın alımları üstünden Türkiye’ye devam edenlerin ya da gezgin olarak Türkiye’ye gelen kendi gidişa, günlük, günlük ve kiralayarak gelir sağladıkları öğrenildi. Antalya’daki konutlarını tekrardan canlanmalarına hem turizme teslim etmek için hem de vergiyle ilgili güvenliği sorununa yol hakkında sıkıştırıldı. (Dünya)


Yoruma kapalı.