Yargıtay, “sizi köpeğime ısırtırım” sözünü silahla tehdit saydı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nin sonucuna bakılırsa, Ürgüp’te alkollü şekilde aracıyla seyir halindeyken başka araca çarparak kazaya sebebiyet veren bir şahıs, tarafındaki kurt köpeğini göstererek çarptığı araçtakileri, “Elimdeki köpeği bırakır sizi ısırtırım, arabamı yaptıracaksınız” diyerek tehdit etti.

Kazaya karışanların şikayeti üstüne hakkında soruşturma oluşturulan söz mevzusu şahıs hakkında, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasını öngören Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 106/1. maddesinde belirtilen “tehdit” suçundan dava açıldı.

Ürgüp 4. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığın “tehdit” suçundan cezalandırılmasına karar verdi. Kararının temyiz edilmesi üstüne dosyayı görüşen Yargıtay 4. Ceza Dairesi, mahalli mahkemenin kararını bozdu.

Dairenin sonucunda, “elimdeki köpeği bırakır sizi ısırtırım” söylediği anlaşılan sanığın eyleminin, 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi içeren TCK’nin 106/2-a maddesindeki “silahla tehdit” suçu kapsamında kaldığına yer verildi.

Bundan dolayı hatalı değerlendirmeyle aynı kanunun 106/1’inci madde ve fıkrası uyarınca yargı kurulmasının kanuna aykırı olduğu açıklandı.

“KÖPEK CİSİM DEĞİL CANLIDIR, SİLAH OLARAK KABUL EDİLEMEZ”

Dairenin bir üyesi ise tehdit eyleminde kullanılan “köpeğin tabanca sayılmasına” ilişkin çoğunluk görüşüne katılmadı.

Karşı oy yazısında, “tabanca” teriminin TCK’nin 6/1-f maddesinde düzenlenmiş olduğu, köpeğin tabanca olup olmayacağının aynı maddenin, “Tabanca deyiminden, hücum ve müdafa amacıyla yapılmış olmasa bile fiilen hücum ve savunmada kullanılmaya elverişli öteki şeyler anlaşılır” şeklindeki 4. alt bendi kapsamında değerlendirilmesi gerektiği aktarıldı.

Kanundaki söz mevzusu bende bakılırsa, “hücum ve müdafa amacıyla yapılmış olmasa bile, fiilen hücum ve savunmada kullanılmaya elverişli öteki şeyler”in tabanca kapsamında sayıldığı anlatılan karşı oy yazısında, şunlar kaydedildi:

“Terlik, taş, bardak, kül tablası, kemer, şişe, iskemle, kürek, oklava, tırnak çakısı, süpürge sapı şeklinde cisimler, bu bendin örnekleri olup, kullanıldığı kabahat ve kullanılma biçimine bakılırsa tabanca olarak kabul edilmelidir. Köpek cisim değil bir canlıdır, dolayısıyla tabanca olarak kabul edilmemelidir. Köpeğin, dava mevzusu olaydaki şeklinde suçta kullanılması halinde, suçun nitelikli hali oluşmamakla beraber, temel ceza belirlenirken, alt sınırdan uzaklaşılmalı ve buna gerekçe olarak kabul edilmelidir.”


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.