Yeni kabine bugün belli oluyor (Kabinede yer alacak isimler ne zaman, saat kaçta açıklanacak?) – Son Dakika Türkiye Haberleri

İBRAHİM KALIN’DAN YENİ KABİN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yeni kabineye ilişkin açıklaması şöyle;

“YSK’nın açıklayacağı kesin seçim sonuçları, seçim sonuçlarına göre şekillenecek. Cumhurbaşkanımızın TBMM’de yemin etmesinin ardından aynı gün akşamı yemin töreni yapılacak. Uluslararası liderler buraya davet edilecek. Sonrasında ise yemin töreni yapılacak.” Bütün bunlar, Bakanlar Kurulu’nda açıklanacak” dedi.

Yeni kabinede eski bakan Mehmet Şimşek’in göreve geleceği yönündeki iddiaları değerlendiren Kalın, şunları kaydetti:

“Mehmet Şimşek’le ilgili şunu söyleyeyim. Mehmet Bey dolaylı olarak bu süreci destekledi. Bundan sonra da vermeye devam edecek. Kabine girer girmez buna ne olacak. Bilmiyorum. Devam edecek. makam fark etmeksizin bu sürece destek olun.”

PROGRAM NASIL OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 15.00’te TBMM’de yemin edecek. Saat 16.00’da Anıtkabir’e gidiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’in ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek “Açılış Töreni”ne katılacak.

Beştepe’ye varılmasının ardından Erdoğan’ın konvoyuna Atlı Tören Birimi eşlik edecek. Bu sırada 101 top atılacak. Aynı zamanda Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarına bağlı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na da 101 top atışı yapılacak.

78 ÜLKEDEN ÜST DÜZEY KATILIM

Beştepe’deki “Açılış Töreni”ne 78 ülkeden üst düzey katılım olacak. Cumhurbaşkanlığı düzeyinde 21 ülke, başbakan düzeyinde ise 13 ülke katılacak.

Törene katılan isimler arasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı konuklar onuruna Çankaya Köşkü’nde akşam yemeği verecek.

Yemeğin ardından kameraların karşısına geçecek olan Erdoğan, yeni kabine üyelerinin isimlerini açıklayacak.

İKİ İSİM DEĞİŞMEYECEK TALEP

Ankara’da mevcut kabineden iki ismin yeni kabinede yer alacağına dair kulis iddiaları var. Bu isimlerin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olduğu iddia ediliyor.

Kabinede eski bakanlardan Mehmet Şimşek’in hazine ve maliye bakanı olacağına dair iddialar var.

Yoruma kapalı.