Yoksulluktan çok Gezi vurgusu hakimdi


Maltepe sahildeki yeşil çimenlerin üstü rengârenkti; Sözüyle, sesiyle… Gelenler kanatları yollardan kursa da sözler birleşip yolluk, özgürlük, hakkaniyet ve barışa akıyordu. Bu Art 1 Mayıs’ın ana vurgusu “Bu bu şekilde gitmez, değiştireceğiz.”

Sayılarla aram iyi olmasa da miting dolmaya yakınken alana büyümek için kortej yürüyenler çoktu. Tahminler 60 bin oran da tahmine bakılırsa polis polisi olsada fotoğraf 60 binin altında…

Sayı da birsizlik doğal ki… Zira, yüksek kalite, yaşam pahalılığı, düşük maaşlı ve ücretler, hakkaniyet, hanım haklarına yönelik, eğitim anlayışı, tabiat talanı, yaşam biçimine nefes almamış, Kürtlerin ve Alevilerin hedefinden, şu demek oluyor ki listeden yetişmek milyonların akması öngörüsü…

Pandemi ikinci günden iki bir araya gelmeyen kişiler, memurlar, hanımefendiler, kızlar baharın güneşli yüzüne, yüzünü çevirerek hem de biriken biriken yana yanaşanlar Maltepe sahilinde. Yana yana. güvenlik kontrolünden geçmek havaydı.

Polis uğurlarının tüm sahili kapattığı 1 mitinginde gündem Mayıs’ta okul evlatları, geçim derdi, vurlarınlarının maaşları ve maaşları… Fakat bu yıl 1 Mayıs’a damgasınıan Seyahat davasında tutuklananlardı. Seyahat’nin temsili niteliğindeki şey gelenleri iyileştirebilir. Mücella Yapıcı’nın, Can Atalay‘içinde, Tayfun Kahraman‘ın seslerinden kalabalıktan gelen coşku doygunluk ediciydi. fakat niçin Osman Kavala niçin Selahattin Demirtaşniçin Gültan Kışanak‘tan da bir mesajında ​​yoktu da meşru… Hem Geziciler burada hem de HDP seçmeni kalabalıktı. Sık sık atılan “Seyahat onurumuzdur. Bu seviye bu şekilde gitmez, beraber değiştireceğiz” çarpıcı sözleri yüksek sesle anlaşıldığında yetmese de ortakılan anlarda 1 Mayıs özünde öğrenildi. Sahne bu yıl konuşmalara boğulmamıştı. gazeteci Hasret Gürses ve oyuncu Bülent Emrah Parlak‘ın master tören performansının yanında taşımayla beraber yardım edin.

EYT (Emeklilikte takilanlar), KHK problemi ile ilgili problemler atılanlar, kadro almayan taşeron üstünde vurgulansa da yoksulluğa sözden ziyade Seyahat sözü daha baskısında konuşmalarda. DİSK’li örnek de bu yıl daha azca. Birleşik Metal -İş Gebze’de (fabrikaların yoğun olduğu bölge) fiil yapmaları etkili olabilir.

Bu yıl Yönlendirme bir sistem de adım aldı. Arapça seslendi kesime. Suriye düşmanlığının körüklendiği şu günlerde, dünyadaki kardeşliğine uygun bir planlamaydı. Muharebede, harp bütçesi ile yoksullar içinde genel bir okul hakkında. Fakat kuvvetli müydü, hayır. Amedspor da dahil, Fenerbahçe, Galatarasay ve Beşiktaş Çarşıları da azca da olsa varlardı. CHP’nin teşkilatlarından ise azdı. STK’ların, sendikaların onun eylemde gezdirilmesiyle ilgili eğitimli trenleri kapsayan geniş kapsamlı araçlarsa da Zülfü Livaneli, Müjde Ar ile Mor ve Ötesi‘nin videolu sahnenin olan ekrandan seyredildi. Müjde Ar‘ın sözüyle 1 Mayıs 2022’yi: “Cesaretimiz baskıcıların gölgesinden ölçüden. Hep beraber başaracağız.”

Yoruma kapalı.