Yurttaş Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Yurttaş Kime Denir?

Yurttaş Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Yurttaş Kime Denir? – Güncel Haberler Son Dakika

Yurttaş Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Yurttaş Kime Denir?

Yurttaş Ne Demek? 

Vatandaşlık kelimesi genel anlamda bir ülkede olan politik kurumların bir nevi parçası olmak anlamı taşır. Yasal ülkelerde o ülkede yaşayan kimselerin devlet tarafından anayasa kitabında vaat edilen haklardan faydalanması için o ülkeye yurttaşlık yani vatandaşlık bağı ile bağlı olmaları gerekmektedir. Bu görevi yapan kişilere yurttaş denir.

TDK Sözlük Anlamı Nedir? 

 TDK sözlüğünde binlerce kelime ve karşılığı yer almaktadır. Günümüzde ise sıklıkla sorulan Yurttaş kelimesinin anlamı da çok merak edilmektedir. Yurttaş kelimesinin manası oldukça nettir. Yurttaş kelimesinin TDK’ya göre anlamı, vatandaştır. Yurttaş anlamına sahip olan ve günümüzde belirlenen anlamıyla kullanılan bir kelimedir. Yurttaş kelimesinin dilimizde sıklıkla karşımıza çıkması dikkat çekmektedir. TDK’ye göre yurttaş yani vatandaş kelimesinin karşılığı şu şekilde geçmektedir.

– Yurtları ya da yurt duyguları aynı olanlardan her biri, vatandaş. Şeklinde yer alır

Yurttaş Kime Denir? 

 Aynı ülkeyi paylaşan kimselere yurttaş denilmektedir. Yani o ülkenin vatandaşı olarak işlem yapması mümkündür. Ancak yaşadığı ülkesine bağlı bir şekilde yaşayan her birey birer vatandaştır. Bu nedenle yaşadığı ülke için aynı çıkarlar uğruna hareket eden kimselere yurttaş denmesi doğru olmaktadır. 

Yoruma kapalı.