Çocuklarınıza baskı yapmayın! – Sağlık Haberleri

genişletmek

Ailelerin çocuklarına karşı daha anlayışlı ve teşvik edici bir tutum sergilemeleri gerekiyor. Bu nedenle çocukların hatalarından ders almasına izin verilmeli, başarıları kutlanmalı, başarısızlıklarında da yanlarında olduğunuz onlara gösterilmelidir.

Baskıcı bir ailenin belirtileri: Aşırı beklentiler ve yüksek standartlar Sürekli eleştiri ve olumsuz geri bildirim Çocuğun fikir ve duygularına saygı göstermemek Çocuğu başkalarıyla karşılaştırmak Çocuğun özgürlüğünü kısıtlamak

Baskıcı ailenin çocuklar üzerindeki etkileri: Düşük özgüven Benlik saygısı sorunları Başarısızlık korkusu Kaygı ve depresyon Sosyal becerilerde zayıflık Madde bağımlılığı gibi riskli davranışlara eğilime neden olur.

Baskıcı bir aileden geldiğinizi düşünüyorsanız: Bir ruh sağlığı uzmanından yardım alabilirsiniz. Kendinize ve güçlü yönlerinize odaklanabilir, başarılarınızı kutlayabilir ve hatalarınızdan ders alabilirsiniz. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayarak kendi sınırlarınızı belirleyebilirsiniz. Sınırlarınızı belirlemek “Hayır” demenize yardımcı olacaktır. Sağlıklı ilişkiler kurmak çok önemlidir.

Deneyimli klinik psikolog Kaan Üçyıldız, “Unutmayın, her çocuk özeldir ve kendi potansiyeline sahiptir. Ailelerin görevi, çocuklarının potansiyellerini keşfetmelerine ve kendine güvenen bireyler olmalarına yardımcı olmaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir