Evde bakıma destek amaçlı pilot uygulamadan 3 bin 407 kişi yararlandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kurumsal bakımın yanı sıra engelli ve yaşlıların sosyal ortamdan ayrılmadan bakımlarına olanak sağlayan, birey odaklı hizmet modellerine odaklandıklarını söyledi.

Kurumsal bakımın yanı sıra evde bakım, sosyal bakım ve gündüz hizmetlerini de tamamlayıcı şekilde sunduklarını belirten Göktaş, şöyle konuştu:

“Evde bakılan tam bağımlı engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin artırılması ve engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin artırılması amacıyla geçtiğimiz yıl Adana, Ankara ve İzmir'de başlattığımız evde bakım desteği pilot uygulaması kapsamında toplam 3.407 vatandaşımıza hizmet verdik. ailelerini destekleyin ve güçlendirin.

“Evde bakım alan aileler, kurumsal bakıma olan ihtiyacı azaltmak ve toplum temelli bakım hizmetlerini geliştirmek için uygulamamızdan faydalanıyor.”


“Hizmet modelini ülke genelinde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

Göktaş, talep kapsamında görev yapan sağlık çalışanları, hemşireler, sosyal hizmet uzmanları ve psikologlardan oluşan ekibin bakanlıktan uzman ve akademisyenlerden eğitim aldığını, ziyaret edilen ailelerde ihtiyaç analizi yapıldığını söyledi.

Üç pilot ilde ilk aşamada evde bakımdan yararlanan toplam 1100 aileyle anket yaptığını belirten Göktaş, şöyle konuştu:

“Hizmet ihtiyacı olan yaklaşık 600 engelliye yönelik yardım planı oluşturarak ailelerin eğitim ve psikososyal destek ihtiyaçlarını belirledik. Belirlenen aileler, her ilde farklı ofislerden oluşan ekipler tarafından ziyaret edildi. Proje kapsamında engelli bireylerin kişisel bakımları hemşire gözetiminde sağlık personeli tarafından sağlandı. Yardım “Doğum yapan yakınlarımıza gerekli eğitim, danışmanlık ve psikososyal destek hizmetleri hemşirelerimiz, psikologlarımız ve sosyal hizmet uzmanlarımız tarafından sağlandı.”

Bakan Göktaş, tüm bu hizmetlerin evde veya aileleriyle birlikte yaşayan engelli bireylerin yaşam kalitesinin artırılmasına katkı sağladığını vurguladı.

Ailelere bilgilendirme, danışmanlık ve rehberlik hizmetleri verdiklerini belirten Göktaş, şöyle konuştu:

“Sorunlarını gidermek, tükenmişlik duygusunu azaltmak ve bakım verdikleri engelli bireyin bakım, rehabilitasyon ve eğitimi konusunda doğru adımları atmalarına yardımcı oluyoruz. Hizmet verdiğimiz bireylerden ve ailelerinden aldığımız olumlu geri dönüşler sayesinde Evde bakım desteği uygulaması kapsamında bu hizmet modelini ülke genelinde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.” “Bunu yaparak, desteklediğimiz ailelerin evde bakım masraflarını karşılayarak sosyal açıdan destekleyip güçlendirmelerini sağlayarak güçlü bir aile ve güçlü bir toplum olma politikamıza katkıda bulunacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir