“Gazze'de olup bitenlere sessiz kalamam” – Son Dakika Haberi

Gazeteci Mehdi Hasan'ın Zeteo programına katılan eski İngiliz futbolcu ve BBC spor sunucusu Gary Lineker, Gazze'deki insani krize ilişkin konuştu.

Lineker, Gazze'de yaşananları “hayatında gördüğü en kötü şey” olarak nitelendirerek, İsrail saldırılarında öldürülen çok sayıda çocuğun görüntülerini gördüğünü söyledi.

Eski futbolcu Gary Lineker sözlerini şöyle sürdürdü:


“Biliyorsunuz bu konu beni doğrudan ilgilendirmiyor. Ben Müslüman değilim. Yahudi değilim. İsrailli değilim. Filistinli değilim. Dolayısıyla konuya tamamen dışarıdan ve tarafsız bir bakış açısıyla yaklaşıyorum. Hayatımda gördüğüm bundan daha kötü bir şey düşünemiyorum. Her gün sürekli çocukların hayatını kaybettiği görüntüler yaşanıyor. “Hamas olayının 7 Ekim'de yaşandığını hepimiz biliyoruz ama şu anda, en kısa sürede. Onların (İsrail'in) ne yaptığını konuşuyorsanız, Hamas destekçisi olmakla ya da buna benzer bir şeyle suçlanıyorsunuz, insanlara sessiz kalmaları yönünde çok fazla baskı var.”

Lineker, çoğu insanın Gazze konusunda neden ses çıkarmaktan çekindiğini anladığını vurgulayarak, Gazze'de yaşananlara sessiz kalamayacağını, gördüklerinin son derece korkunç olduğunu söyledi.

“İsrail'in yaptığının yanlış olduğunu söylemek Yahudi düşmanlığı değildir.”

İngiliz spor programı sunucusu Lineker de Yahudi karşıtlığına yönelik eleştirilere yanıt vererek, İsrail'in Refah'a kara saldırısı başlatmasının günün gündemi olduğunu vurguladı.

Lineker, “İsrail'in yaptığının yanlış olduğunu söylemenin Yahudi düşmanlığı olduğunu düşünmüyorum” dedi. “Şu anda herkesin nasıl böyle görmediğini anlayamıyorum. Sebep ne olursa olsun, ne başladıysa (olaylar), hepimiz biliyoruz ki dünyanın bu bölgesinin tarihinin 7 Ekim'den çok daha uzun olduğunu biliyoruz.'' çok eskilere gidiyor” dedi.

Gazze'de yaşananların gerçekten korkunç olduğunu vurgulayan Lineker, “Sosyal medyada bazı görüntüler görünce sürekli ağlıyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir