Hafife almayın: Karaciğer yağlanmasını gösteren bu belirtilere dikkat edin!

Karaciğer hücrelerinde yağ birikmesi nedeniyle ortaya çıkan yağlı karaciğer hastalığı, sebep olduğu etkilerden dolayı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Uzman Dr. İlksoy İkibiroğlu, obezite, insülin direnci, hareketsizlik ve yetersiz beslenme gibi faktörlerin sebep olabileceği karaciğer yağlanması konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Doktor, karaciğerin alınan tüm besinleri kontrol ettiğini, zararlı maddeleri ayrıştırdığını, kana karışmasını önlediğini ve atılımını sağladığını söylüyor. İlksoy İkibiroğlu, şunları söyledi: “Karaciğer kişinin genel sağlık durumunu korur. Sağlıklı bir karaciğer yaşam kalitenizi artırır. “Yağlı karaciğer hastalığı, karaciğer sağlığını riske atan hastalıklardan biridir” dedi.

BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİN

Doktor, karaciğer yağlanmasını gösteren başlıca belirtilerin yorgunluk, mide bulantısı, iştahsızlık, kilo kaybı, karın ağrısı, bilinç bulanıklığı ve dikkat dağınıklığı gibi sorunlar olduğunu söylüyor. İlksoy İkibiroğlu, sürekli halsizlik ve yorgunluğun önemli belirtiler olduğunu vurguladı. Dr. İkibiroğlu, şunları söyledi: “Karaciğer yağlanmasını işaret eden bu ana belirtilerin yanı sıra; “Ağız kokusu ve vücut kokusu, şişlik, hemoroit, vücut ısısının artması, gözlerde ve avuç içlerinde kızarıklık, kaşıntı ve döküntü gibi belirtiler de karaciğer yağlanmasını akla getirmelidir” dedi.

şişme

Dr., karaciğer yağlanmasının tedavisinin bir uzman hekim tarafından planlanması gerektiğini de vurguladı. İkibiroğlu, yağlanmanın nedenlerine göre tedavi süreçlerinin kişiden kişiye değişebileceğini, bu nedenlerin ancak dahiliye uzmanı tarafından muayene ve muayene sonrasında belirlenebileceğini söyledi.

HANGİ ÖNLEMLERİ ALMALIYIM?

iStock-1360244592

Doktor, karaciğer yağlanmasının erken dönemde teşhis edilmesinin iyileşme süreci açısından çok önemli olduğunu söylüyor. İkibiroğlu, şöyle konuştu: “Karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır. Dolayısıyla erken teşhisle iyileşme süreci kısa ve olumlu olacaktır” dedi.

karaciğer

Karaciğer yağlanmasını önlemek için alınabilecek önlemlere de değinen Dr. İkibiroğlu, alkol tüketiminin sınırlandırılması ve kilo kontrolünün en etkili önlem olduğunu vurguladı. Doktor gerekirse beslenme değişiklikleri yapılması gerektiğini söylüyor. İkibiroğlu, besin açısından zengin, aşırı kalori içermeyen, doymuş ve trans yağ oranı düşük bir beslenme düzeninin takip edilmesi gerektiğini söyledi. (İHA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Korkunç kaza!  Yatalak kadın yanarak can verdiKorkunç kaza! Yatalak kadın yanarak can verdi
Aydın Efeler'de tüyler ürperten kaza!  Yol kenarında başından vurulmuş halde bulunduAydın Efeler'de tüyler ürperten kaza! Yol kenarında başından vurulmuş halde bulundu
Tunceli'de YKS dönüşünde kamyonet hendeğe uçtu: 4 yaralıTunceli'de YKS dönüşünde kamyonet hendeğe uçtu: 4 yaralı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir