HIV ve HPV şikayetleri sıradanlaştı! Karabük Üniversitesi'nden açıklama

Karabük Üniversitesi Rektörlüğü, Karabük Üniversitesi'nde Türk ve Afrikalı öğrenciler arasındaki cinsel ilişki nedeniyle HIV ve HPV pozitif vakalarda artış olduğu ve hastanelerde yoğunluk yaşandığı yönündeki iddialara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“İDDİALAR ESASLI VE YANLIŞTIR”

Açıklamada iddiaların gerçek dışı olduğu vurgulanarak şu ifadelere yer verildi: “Karabük İl Sağlık Müdürlüğü'nün 23 Mart 2024 tarihli kamuoyuna duyurusunda belirtildiği üzere ilimizdeki hastanelere HPV ve HIV şüphesiyle başvuranların sayısında herhangi bir artış söz konusu değildir. Belirtildiği gibi.Ayrıca Karabük ili kamu düzeni açısından son derece güvenli bir şehirdir.Öğrencilerimiz Karabük'te huzur içinde eğitimlerine devam etmektedir.Son dönemde yapılan suçlamaların gerçekle hiçbir ilgisi yoktur,tamamen asılsız ve uydurmadır.İçeriğin içeriğinin kabul edilemez olduğu kabul edilemez. Söz konusu paylaşımların üniversitemiz öğrencilerine ve Karabük vatandaşlarına hakaret niteliğinde olduğu ifade edilen Karabük Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana akademik çalışmaları, araştırma-geliştirme, toplumsal katkı ve uluslararası çalışmaları ile dünya üniversiteleri arasında saygın bir konuma yükselmiştir. “Öğrencilerimiz akademik gelişimleri ve çok sayıda yarışmadaki başarılarıyla Türkiye'de ve dünyada öne çıkıyor.” ifadelerine yer verildi.

“HUKUKİ SÜREÇ BAŞLADI”

Açıklamada, konuyla ilgili paylaşım yapanlar hakkında yasal işlem başlatıldığı da belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Karabük Üniversitesi, Türk yükseköğretiminin uluslararasılaşma politikasına uygun hareket ederek uluslararası bir üniversite olmayı başarmıştır. Bu kapsamda Amerika'dan Avrupa'ya, Afrika'dan Türk Devletlerine, Orta Doğu'dan Uzak Doğu'ya kadar dünyanın 104 ülkesinden en başarılı öğrenciler seçilerek üniversitemizde öğrenim görmeleri teklif edilmektedir. Bu öğrenciler Türkçe öğreniyor, Türk kültürünü öğreniyor ve Türkiye'nin gönüllü elçileri olarak ülkelerine dönüyorlar.

Karabük Üniversitesi olarak bugüne kadar olduğu gibi milletimize, devletimize ve insanlığa faydalı hizmetler üretmeye, ülkemizi bilimde öncü kılacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Üniversitemize, öğrencilerimize, üniversite personelimize ve barış şehri Karabük'e ilişkin paylaşımlarda gerekli hassasiyetin gösterilmesi, bilgi ve belgelere dayanmayan iddialara itibar edilmemesi, bu asılsız paylaşımları yapanların da suçla itham edilmesi “kamuya yanıltıcı bilgi yaymak” ve “halkı nefrete, düşmanlığa veya aşağılamaya tahrik etmek” suçundan. “'Kabahat' gibi adli suçlar kapsamında gerekli cezai ve idari yaptırım süreçleri başlatılmış olup, bu süreçlerin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Kaynak: DHABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Aracını Diyarbakır'daki takımlara karşı sürdü!  Bakan Yerlikaya yeni gelişmeyi duyurdu ve tutuklandıAracını Diyarbakır'daki takımlara karşı sürdü! Bakan Yerlikaya yeni gelişmeyi duyurdu ve tutuklandı
Üzerinde tartışmak Cem Küçük ile Rasim Ozan Kütahyalı arasında “DEM Partisi” tartışması! “Ne büyük bir bilgisizlik israfı”
Ahmet Mahmut Ünlü hastaneye kaldırıldı!Ahmet Mahmut Ünlü hastaneye kaldırıldı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir