İsrail Genelkurmay Başkanı İran saldırısına yanıt verdi

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre Halevi, İran'ın 13 Nisan'da gerçekleştirdiği saldırıda “hafif” hasar aldığı bildirilen güney İsrail'deki Nevatim hava üssünü ziyaret etti.

Halevi, burada yaptığı açıklamada, İran'ın “İsrail'in stratejik yeteneklerine zarar vermek istediğini” ancak bu saldırıya hazırlıklı olduğunu söyledi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Halevi, “İleriye bakıyoruz, adımlarımızı değerlendiriyoruz ve İsrail topraklarına bu kadar çok füze, seyir füzesi ve İHA (insansız hava aracı) fırlatılmasına karşılık verilecektir.” dedi.

Öte yandan İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında, İran saldırısı sırasında Nevatim hava üssüne biri pist yakını, ikisi açık alan ve biri de bina yakını olmak üzere 4 füzenin isabet ettiğini belirtti.

Hasarın “küçük” olduğunu belirten Hagari, Nevatim hava üssünün her zamanki gibi faaliyet gösterdiğini kaydetti.


İran-İsrail gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran Konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 İranlı yetkili hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı. İsrail, İran'ın saldırısına karşılık vereceğini açıklamıştı.

İran, 13 Nisan'da yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik füze ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı başlattı.

İran bazı hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemleriyle önlendiğini ancak bir füzenin güneydeki askeri üsse isabet ettiğini açıkladı.

İsrail basını, Tel Aviv yönetiminin İran'ın hava saldırısına “açık ve etkili” yanıt verme kararı aldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir