“Kamu kesimi tasarruf paketi cari dengedeki olumlu gidişatı destekleyecektir”

Cevdet Yılmaz, sosyal medya paylaşımında Mart ayı ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendirdi.

Cari açığın azalmaya devam ettiğini, yıllıklandırılmış cari açığın Mart 2024 itibarıyla Mayıs 2023'e göre 25,8 milyar dolar azalarak 31,2 milyar dolara gerilediğini belirten Yılmaz, Ocak-Mart döneminde cari açıkta iyileşme olduğunu söyledi. 2024 yılı geçen yılın aynısı olacak. Dönem boyunca bu tutarın 13,7 milyar dolar olduğu bildirildi.

“Ekonomik programımızla cari açığın daha da azalmasını bekliyoruz.”

Başkan Yardımcısı Yılmaz, cari dengedeki iyileşmenin büyük ölçüde dış ticaret açığındaki azalmadan kaynaklandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Ödemeler dengesiyle tanımlanan dış ticaret açığı, 2024 yılı Ocak-Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre toplamda 15,1 milyar dolar azaldı. Bugün açıkladığımız, temel paketlerden biri olan 'Kamu Tasarrufu ve Verimlilik' paketi. Amaç mali disiplini güçlendirmek, aynı zamanda kamu harcamalarını azaltmak ve yurt içi tasarruflarımızı artırarak cari dengenin olumlu seyrini destekleyecektir.

Kararlılıkla uygulamaya devam ettiğimiz ekonomik programımızla cari açığın daha da azalmasını, finansman kalitesinin daha da artmasını bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir