Miçotakis'ten kritik toplantı öncesi dikkat çeken açıklama! “Düşman değiliz, komşuyuz”

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis 13 Mayıs Pazartesi günü Türkiye'yi ziyaret edecek. Mitsotakis, ziyareti öncesinde Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir'in sorularını yanıtladı. İki ülke arasında gerilimin artması ihtimalinden bahseden Miçotakis, durumun “uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri doğrultusunda diyalog yoluyla” çözülmesi gerektiğini belirterek, şunları ekledi: “Birbirimiz hakkında konuşmak yerine birbirimizle daha fazla konuşmalıyız diye düşünüyorum. diğer.”

Yunanlılar ile Türkler arasındaki bir diğer güçlü bağın ise lezzetli yiyecek ve tatlara aşinalık olduğunu dile getiren Mitsotakis, şöyle konuştu: “Lezzetli yiyecek ve tatlara aşinalık, Yunanlılar ile Türkler arasında çok güçlü bir bağdır. Aynı şey Türkiye için de geçerli. Bir yemek meraklısı olarak deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki Atina çok canlı bir yemek ortamına sahip, geleneksel Yunan mutfağını daha da ileriye taşıyor ve yeni olasılıkları deneyip keşfedebiliyor. Şehirler yaşayan organizmalardır, değişir ve gelişirler. “Modern Atina sadece görkemli bir antik geçmişe sahip bir metropol değil, aynı zamanda geçmişle geleceği birbirine bağlayan dinamik bir şehirdir” dedi.

“AÇIK BİR ŞEKİLDE TANIMLANMIŞTIR, GENİŞLETİLEBİLİR DEĞİL”

Yunanistan'ın 10 ada için Türk vatandaşlarına ekspres vize zorunluluğu getirmesine ilişkin Başbakan Miçotakis, şunları söyledi: “Şunun altını çizmeliyim ki, 10 Yunan adasına yönelik kapıdan vize programı Schengen kurallarından muafiyettir; Yunan hükümetinin Avrupa Komisyonu ile başarıyla müzakere ettiği bir muafiyet. Felsefesi, Türkiye kıyılarına feribot bağlantıları ile Yunan adalarına kısa ziyaretlerdir. Kurallardan muafiyet Komisyon ile yapılan anlaşmada açıkça tanımlanmıştır ve uzatılamaz. Bu programın başarısından çok mutluyum. Hem Türk vatandaşları hem de Yunan adalarının güzelliklerinin tadını çıkarmak isteyen yerel halk için bir avantaj. “Bu program, insanlar arası temaslar, diplomasi ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliği için bir modeldir” dedi.

Yunan-Türk İş Konseyi'ne ilişkin konuşan Yunanistan Başbakanı, önceliğinin “inşaat, altyapı, dijitalleşme ve tarım ürünlerine doğrudan yatırımların artırılması” olduğunu belirterek, şunları kaydetti: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iş dünyamızı ikili bir şekilde bir araya getireceğini belirterek, “Ekonomik ilişkilerimizin tam potansiyelini ortaya çıkarabileceğine inanıyorum” dedi.

“İKİ KOMŞU ÜLKENİN TİCARETTE BİRLİKTE ÇALIŞMASINI GÖRMEK İSTİYORUM”

Miçotakis, Türk-Yunan ilişkilerinin önümüzdeki 10 yıldaki beklentilerine ilişkin şunları söyledi: “İki komşu ülkenin ticaret ve ekonomi alanında işbirliği yapmasını, ortak girişimlerde bulunmasını ve çağımızın büyük zorlukları üzerinde birlikte çalışmasını isterim. halklar daha da güçlenecek ve Ege'nin her iki yakasındaki hükümetler desteklenecektir.” Umarım Ege ve Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin farklılıklarımızı çözeriz, bu da Doğu Akdeniz'de yeni bir barış ve güvenlik dinamiğinin oluşmasına yol açar. Ama bu noktaya gelmesek bile, temennim şu ki, on yıl sonra “ilişkilerimizde yeni ve kalıcı bir sayfa; gerilimlerin, krizlerin olmadığı, dürüstlüğe, karşılıklı saygıya ve anlayışa dayalı bir sayfa” açılacaktır. dedi.

Kaynak: DHABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Ölen turistin külleri Marmaris'te kaosa neden oldu!  Ekipler müdahale ettiÖlen turistin külleri Marmaris'te kaosa neden oldu! Ekipler müdahale etti
14 ilde FETÖ'ye karşı eylem yapıldı!14 ilde FETÖ'ye karşı eylem yapıldı!
Yağma, kundaklama, suikast girişimleri... Görüntüler paylaşıldı!Yağma, kundaklama, suikast girişimleri… Görüntüler paylaşıldı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir