P5P nedir ve avantajları nelerdir? Vitaminlerin bilinmeyen yüzü

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

P5P nedir?

Piridoksal fosfat veya P-5-P, zihinsel ve fiziksel sağlık için önemli bir besin olan B6 vitamininin aktif bir formudur. Ek olarak P-5-P'nin daha az yan etki ile daha fazla fayda sağlaması amaçlanmaktadır. Ancak bunu destekleyecek hiçbir klinik kanıt yoktur. Birçok kronik hastalıkta düşük kan seviyelerinde piridoksal fosfat da mevcuttur. Bunlar;

Kalp hastalığı

İnflamatuar ve otoimmün hastalıklar (romatoid artrit, İBH)

Demans ve bilişsel bozukluk

Depresyon

Diyabet (tip 1 ve tip 2)

Kronik yorgunluk sendromu

Panik ataklar

kemik erimesi

Akciğer ve kolorektal kanser

P5P'nin avantajları nelerdir?

P5P, uyku hormonu olarak da bilinen melatonin üretimi için gereklidir. Ancak çalışmalar P-5-P düzeyleri ile uykusuzluk arasında doğrudan bir bağlantı bulamadı. Ancak 120 çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada B6 vitamininin yatmadan önce epifiz bezinden melatonin salınımını arttırdığı bulunmuştur.

P-5-P aynı zamanda vücudunuzdaki 100'den fazla enzimin aktivitesini de yönlendirir. Beyin sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Bazı nörotransmiterleri oluşturan enzimlerin çalışması için optimal P-5-P seviyeleri gerekir. B6 vitamini, P-5-P'ye dönüştürüldüğünde beyindeki dopamini artırır, prolaktin ise dopamin artışını azaltır.

Vücut geliştiriciler ise döngüleri sırasında veya sonrasında P-5-P'den yararlanırlar. Anekdot olarak, prolaktin düzeylerini önemli ölçüde düşürerek jinekomastinin (anormal meme büyümesi) önlenmesine yardımcı olur. Diğerleri L-DOPA'yı seçmenizi tavsiye ediyor. Pilot çalışma olması nedeniyle bunun doğru olabileceğini de öne sürüyor.

Vitaminlerin bilinmeyen yüzü

Bazı durumlar, B6 vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilecek sinir hasarını ve diğer eksiklik semptomlarını önemli ölçüde tetikleyebilir. Uzmanlar sindirim bozuklukları (çölyak hastalığı ve İBH), alkol bağımlılığı, yetersiz beslenme ve böbrek yetmezliği olan kişilerde koruyucu bir takviye olduğunu belirtiyor. B6 vitamini takviyesi aşağıdaki rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılabilir:

adet öncesi sendromu

Hamilelik sırasında bulantı ve kusma

Ateroskleroz

Sideroblastik anemiler

B6 vitaminine bağlı nöbetler (magnezyum ile)

Ayrıca aşağıdaki ilaçların neden olduğu bazı eksiklikleri önleyebilir:

Antiepileptikler (nöbet ilaçları)

Antitüberküloz ilaçları (sikloserin, izoniazid)

Antibiyotikler (penisilin)

NSAID'ler

Yan etkiler P-5-P

Piridoksin doktorunuzun önerdiği miktarlarda alındığında genellikle güvenlidir. Ayrıca takviyelerin daha yüksek dozlarda ve daha uzun süre alınmasını da içerebilir.

hareket bozuklukları

sinir hasarı

cilt lezyonları

Alınan yüksek B6 vitamini dozları bireyin ihtiyacına göre belirlenir. Bu nedenle B6 vitaminini de P-5-P'ye dönüştüren enzimler bloke edilerek P-5-P seviyeleri zamanla azalır. P-5-P ile dönüşüm aşaması atlanır. Ancak uzun vadeli güvenliği henüz bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir