Pakistan'da sağanak yağış ve yıldırım nedeniyle ölenlerin sayısı 63'e yükseldi

Pakistan Afet Yönetimi İdaresi sözcüsü Hurşid Enver, ülkenin çeşitli yerlerinde etkili olan şiddetli yağışlara ilişkin bir açıklama yaptı.

Pencap, Belucistan ve Hayber-Pahtunhva vilayetlerinde geçtiğimiz hafta sonu başlayan şiddetli yağış ve yıldırımlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 63'e çıktığını söyleyen Enver, 1.370 civarında evin hasar gördüğünü bildirdi.

Yetkililer ayrıca kötü hava koşulları ve devam etmesi beklenen yağışların arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkileyebileceğini vurguladı.

Associated Press'e (AP) konuşan Pakistan Meteoroloji Dairesi yetkilisi Zaheer Ahmed Babar, iklim değişikliği nedeniyle ülkenin daha yoğun yağış gördüğünü belirterek, “Bu ay Pakistan'ın her yerinde normalden yüzde 61 daha fazla yağış görüldü” dedi. Bu da iklim değişikliğinin ülkemizde zaten yaşandığını gösteriyor.” dedi.


Ne oldu?

Afet teşkilatı yetkilileri 15 Nisan'da yaptıkları açıklamada, Pakistan'ın Pencap, Belucistan ve Hayber-Pahtunhva vilayetlerinde 13 Nisan'da başlayan şiddetli yağış ve yıldırım nedeniyle 55 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yağışlar nedeniyle oluşan su baskını nedeniyle çok sayıda ev hasar görürken, altyapıda da ciddi hasarların meydana geldiği öğrenildi.

Pakistan'da 2022 yılında ülkenin üçte birini sular altında bırakan sel felaketinde 2 bine yakın kişi hayatını kaybederken, 30 milyar dolara yakın hasar oluştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir