Rusya: ABD'nin Ukrayna'ya yardım kararı telafisi mümkün olmayan hasara neden olacak

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna'nın yararına kullanılmasını amaçlayan tasarının ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanması konusunda ağırlık verdi.

Moskova'nın kabul edilen bu yasaya nasıl tepki vereceği sorusunu yanıtlayan Peskov, şunları söyledi: “Eğer gerçekten böyleyse bunun hesabını ABD vermek zorunda kalacak. Muhtemelen bir süre sınırlaması da olmayacak. Bunu en iyi şekilde yapacağız.” çıkarlarımız.” dedi.

Peskov, dondurulan Rus varlıklarına el konulmasının ABD'nin imajına ciddi bir darbe vuracağını söyledi ve şunları söyledi:


“Rus varlıklarına el konulmasıyla ilgili yasaya gelince, detayların açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Her halükarda, eğer gerçekten varlıklarımıza el konulmasıyla ilgili olsaydı, bu ABD'nin imajına telafisi mümkün olmayan zararlar verirdi ve birçok yatırımcıyı da buna zorlardı. ülke yatırılan paradan tasarruf etsin, çünkü her şeyden önce devlet mülkiyeti ihlal edilecektir.”


ABD'nin Ukrayna'ya yardım kararı Rusya'nın tepkisine yol açtı

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova da ABD Temsilciler Meclisi'nin kabul ettiği yasaya ilişkin sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaptı.

Ukrayna'ya yardımı da içeren bu yasanın dünyadaki krizi daha da kötüleştireceğini belirten Zakharova, şöyle konuştu: “Kiev rejimine askeri yardım, terör faaliyetlerine doğrudan destek anlamına gelir, Tayvan'a askeri yardım, Çin'in içişlerine müdahale anlamına gelir, İsrail'in ise Ukrayna'ya yardım bölgede eşi benzeri görülmemiş bir gerginlik artışı anlamına geliyor.” dedi.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, ABD'nin Ukrayna'ya yapılacak yardımı kapsayan bu tasarıyı kabul etmesinin “savaştaki kayıpları en üst düzeye çıkaracağını” değerlendirdi.

Medvedev, “Aslında doyumsuz askeri sanayinin boğazına inecek olan 61 milyar kanlı dolara rağmen elbette kazanacağız. Güç ve gerçekler bizimle.” Bir açıklama yaptı.

Bugünkü oturumda ABD Temsilciler Meclisi, Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a 95 milyar dolar yardım sağlayan ve dondurulmuş Rus varlıklarını Ukrayna yararına kullanan tasarıyı kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir