Son dakika | Karar, İsrail'in Refah'a yönelik saldırıları nedeniyle alındı! Uluslararası Adalet Divanı: Derhal durdurulmalı

Son haberler: Uluslararası Adalet Divanı, İsrail saldırısı altındaki Gazze'de insani durumun kötüleştiğini ve yeni ihtiyati tedbirlere ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

“İSRAİL DERHAL DURMALIDIR”

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), İsrail'in Refah'taki askeri saldırılarını ve diğer eylemlerini derhal durdurması gerektiğine karar verdi.

“RAPORU SUNMAK ZORUNDAYIZ”

Mahkemece yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • İsrail haftalardır Refah'ı bombalıyor, altyapı yok olmak üzere. İsrail sorumluluğunu üstlenmeli. Alınan tedbirler yetersiz.

  • Mahkeme, 28 Mart tarihli ihtiyati tedbir kararında değişiklik yapılması gerektiğine karar verdi. Bu nedenle yeni ihtiyati tedbirlerin gerekli olduğuna karar verildi.

  • İsrail, askeri saldırılarını ve Filistinlilerin kısmen de olsa yok olmasına yol açabilecek yaşam koşulları yaratan tüm eylemlerini derhal durdurmalı.

Thumbs_b_c_f9cdbdd9950b4cbfc62a78d6deb0334b

  • İsrail'in sivillere zarar veren saldırıları derhal durdurması gerekiyor.

  • İsrail, Soykırımın Önlenmesi Anlaşması kapsamındaki kanıtları korumak için etkili önlemler almalı ve herhangi bir soruşturma ekibinin Gazze Şeridi'ne girmesini engellememelidir.

  • İsrail'in 1 ay içinde Uluslararası Adalet Divanı'na rapor sunması gerekiyor.

Türkiye'DEN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından Uluslararası Adalet Divanı kararlarına ilişkin yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Uluslararası Adalet Divanı'nın Gazze'de soykırım yapan işgalci İsrail'in saldırılarını durdurma kararı İsrail işgali altındaki Filistin'de son 8 ayda 36 bine yakın Filistinlinin ölümüne neden olan kan ve gözyaşının sona ermesi için önemli ama yeterli değil. ve 80.000'den fazla Filistinlinin yaralanması. “Savaş ve işlediği insanlığa karşı suçlar sona ermeli. İsrail'in terör örgütü gibi davranmayı bırakması ve uluslararası hukukun gereklerine uyması gerekiyor” dedi.

İsrail'in kararlarına saygı duyması için demokrasi ve insan haklarına inanan ülke ve uluslararası kuruluşların da harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Tunç, şöyle konuştu: “İnsanlık vicdanında kınanan İsrailli yetkililer bir an önce hak ettikleri cezaya çarptırılmalıdır. Mümkün olduğu kadar Türkiye gibi İsrail'in hain saldırıları sona erene ve İsrailli yetkililer “Cezamızı alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Masum Filistinli kardeşlerimizi haklı davalarında desteklemeye, dünyanın her yerinde hukuku ve adaleti savunmaya devam edeceğiz. dedi.

GÜNEY AFRİKA'NIN İSTEĞİYLE HAREKETE GEÇİLDİ

Güney Afrika, 10 Mayıs'ta İsrail'in Refah'ta başlattığı saldırıların Gazzelilerin haklarına onarılamaz derecede zarar verdiği gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı'na başvurarak İsrail'e karşı yeni tedbirler talep etti.Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Katliam gibi bir kaza!  Çok sayıda ölü ve yaralı varKatliam gibi bir kaza! Çok sayıda ölü ve yaralı var
Mahkemede gergin anlar: O gözlem gerginliği artırdı, sinirlendiMahkemede gergin anlar: O gözlem gerginliği artırdı, sinirlendi
Tüyler ürpertici vahşet!  İki çocuk annesi evinde boğazı kesilerek öldürüldüTüyler ürpertici vahşet! İki çocuk annesi evinde boğazı kesilerek öldürüldü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir