Son haber: Bakan Fidan açıkladı: İsrail'e karşı bir dizi yeni önlem alma kararı aldık

Fidan, İsrail'in Gazze'de devam eden saldırıları ve Gazze'ye yapılan insani yardımlara ilişkin Dışişleri Bakanlığı'nda basın açıklaması yaptı.

Mübarek Ramazan ayının son günleri olduğunu ve Gazze'de 6 aydır dramın sürdüğünü belirten Fidan, İsrail'e yönelik soykırım davasının sürdüğünü ve Uluslararası Adalet Divanı'nın aldığı geçici kararın bulunduğunu hatırlattı. bu bakımdan bir sorundur.

Fidan, şu ana kadar sessiz kalan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) bile İsrail'in ateşkes ilan etmesi yönünde karar aldığını hatırlatarak, buna rağmen İsrail saldırılarının Ramazan ayı boyunca devam ettiğini söyledi.

Bu insanlık dışı tutumun başta Müslümanlar olmak üzere dünya kamuoyunun vicdanını sızlatmaya devam ettiğini vurgulayan Fidan, Türkiye'nin olayların ilk gününden bu yana olaylara duyarsız kalmadığını vurguladı.

Fidan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde en doğru ve cesur tutumu sergilediklerini ve Filistinli kardeşlerinin yanında olduklarını vurgulayarak, uluslararası toplumun ve İslam ülkelerinin İsrail'e karşı ortak tavır alması için çaba harcadıklarını vurguladı.

Bu konuda başarılı olduklarını belirten Fidan, şöyle konuştu: “Bugün tüm dünya İsrail yetkililerinin adalet önünde hesap vereceği günü sabırsızlıkla bekliyor. Tarihte ilk kez herkes İsrail'i kınıyor ve suçlarını kınıyor. “Gazze'deki kardeşlerimize insani yardım ulaştırmak için de yoğun çaba harcıyoruz.” dedi.

GAZZE'YE ULAŞAN YARDIM 42 BİN TONU AŞTI

Fidan, Türkiye'nin, deniz ve hava yoluyla Gazze'ye ulaştırılmak üzere Mısır'a gönderdiği yardımın 42 bin tonu aştığını, bugüne kadar Türkiye'nin Gazze'ye en fazla yardım gönderen ilk 2 ülkeden biri olduğunu söyledi.

Dokuzuncu insani yardım gemisinin yola çıktığını belirten Fidan, bir süredir Ürdün üzerinden paraşütle Gazze'ye insani yardım ulaştırıldığını söyledi.

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait kargo uçaklarıyla insani yardım operasyonuna katılmak için talepte bulunduğunu aktaran Fidan, bugün Ürdün makamları tarafından memnuniyetle karşılanan bu talebin İsrail tarafından reddedildiğini öğrendiğini söyledi.

“Bir dizi yeni tedbir almaya karar verdik”

İsrail'in Türkiye'nin Gazze'ye yardım talebini reddetmesine ilişkin Fidan, şunları söyledi: “İsrail'in, açlıktan ölmek üzere olan Gazzelilere hava yoluyla yardım ulaştırma çabamızı engellemesinin hiçbir mazereti olamaz. “Bu durumla karşı karşıya kaldığımızda İsrail'e karşı bir dizi yeni önlem almaya karar verdik.” Dedi.

Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı bu tedbirlerin gecikmeden adım adım uygulanacağını ve ilgili kurumlar tarafından kamuoyuyla paylaşılacağını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bu tedbirler, İsrail ateşkes ilan edene ve İsrail'e insani yardım yapılmasına izin verene kadar devam edecek. Gazze'ye kesintisiz ulaşın.” dedi. (AA)

Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Erdoğan, Veliaht Prens Selman'la görüştü!Erdoğan, Veliaht Prens Selman'la görüştü!
Bütün dünya merakla bekliyordu!  2024 yılının ilk güneş tutulması Meksika ve ABD'den gözlemlendi!  Bütün dünya merakla bekliyordu! 2024 yılının ilk güneş tutulması Meksika ve ABD'den gözlemlendi!
ABD, İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçlarıyla ilgili soruşturma başlattı!ABD, İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçlarıyla ilgili soruşturma başlattı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir