Soruşturma: AFP'nin Gazze'deki ofisine düzenlenen saldırının arkasında İsrail ordusu var

Fransız basınında yer alan haberlere göre, aralarında The Guardian, Le Monde ve AFP'nin de bulunduğu uluslararası medya, “Gazze Projesi” adı verilen 4 aylık araştırma kapsamında, balistik testler, uydu görüntüleri ve videoların yanı sıra 120 görgü tanığına dayanarak, Bölgede öldürülen gazeteci ve basın mensuplarının kimliklerini tespit edin. 100'den fazla ilgili vakayı inceledi

Soruşturmada, Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria'da üzerlerinde “basın” yazan yelekler giymelerine rağmen en az 14 gazeteci ve basın mensubunun öldürüldüğü veya yaralandığı ortaya çıktı.

Fransız Le Monde gazetesi ve Alman Paper Trail Media'nın soruşturması kapsamında yapılan incelemelerin ardından, 2 Kasım 2023'te AFP'nin Gazze'deki genel merkezine ateş edilen silahların kaynağı ve failleri belirlendi.

Söz konusu atışların AFP ofisine 3 kilometre uzaklıktaki İsrail tanklarından yapıldığı belirlendi. AFP ofisinin bulunduğu adres İsrailli yetkililerle defalarca paylaşıldı.

Soruşturma ayrıca İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ndeki medyayı sistematik olarak yok ettiğini de gösterdi.

İsrail ordusunun bu şekilde hareket ederek Gazze'den çıkan görüntü ve bilgi akışını mümkün olduğu kadar sınırlamayı ve İsrail genelkurmayı üzerindeki baskıyı azaltmayı hedeflediği tespit edildi.

AFP'den yapılan açıklamada, 2 Kasım 2023'te AFP'nin Gazze'deki ofisinin İsrail saldırıları nedeniyle ağır hasar gördüğü bildirildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) 3 Kasım 2023 tarihli açıklamasında İsrail'in, aralarında AFP ve El Cezire'nin de bulunduğu birçok medya kuruluşunun ofislerinin bulunduğu Gazze kulesini hedef aldığını belirterek şunları söyledi: “RSF, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının devam ettiğini belirtti. basın (Gazze'de) “Medyayı hedef almak bir savaş suçudur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir