Sunucuya Hangi Hosting Panelini Kurmalıyız?

Sunucuya Hangi Hosting Panelini Kurmalıyız?

İnternet siteleri hosting firmalarından destek alarak yayın hayatlarına devam ediyor. Hosting kontrol panelleri sistemleri verimli bir şekilde kullanmamız için bizlere yardımcı oluyor.

Sunucuya hangi hosting paneli kurulmalı? Hosting kontrol paneli, internet adresleri üzerinde tam hakimiyet kurmanızı sağlar. Kontrol panelleri sayesinde tüm dosyalarınızı yönetebilirsiniz. Hosting paketi satın aldığınız zaman sizlere yönetim paneli de sunulacaktır. Paneller arasında geçiş işlemi gerektiğinde sunucular üzerinde veriler silinebilir. Bu konuda dikkat etmelisiniz.

İşletim Sistemine Göre Panel Seçimi

Hosting panellerini karşılaştırmadan önce internet adresinizin depolandığı sunucunun işletim sisteminin bilmeniz gerekir.

  • cPanel sadece Linux işletim sistemlerinde çalışır.
  • DirectAdmin Linux işletim sistemlerinde kullanılır.
  • Plesk Windows ve Linux işletim sistemlerinde çalışır.
  • İnternet adresiniz PHP, Perl, Ruby alt yapısındaysa cPanel ve DirectAdmin panellerinden yararlanabilirsiniz.

cPanel

UNIX tabanlı kontrol panellerinden biri olan cPanel otomasyon araçları ile kolayca kullanılabiliyor. cPanel’in sahip olduğu basit arayüzü ile veri tabanı yönetimini kolayca tamamlayabilirsiniz. Kullanıcılar aynı zamanda site istatistiklerini görüntüleyebilir ve DNS kontrollerini gerçekleştirebilir. Ziyaretçilerin oluşturduğu verileri cPanel üzerinden görebilirsiniz.

Plesk Panel

Plesk, bir kullanıcının tüm hizmetlerini tek bir platformda kontrol etmesini sağlıyor. Plesk, tıpkı cPanel gibi sunucu kontrolü özelliğine sahiptir. Plesk aynı zamanda cihazlarla müşteriler arasında köprü görevi üstlenir.  Plesk, internet sitelerini ve web programlarını barındırmak için kullanılır. Bir internet sitesi kurabilmek için ihtiyaç duyulan her şeyi bu platform üzerinde bulabilirsiniz. Plesk’in özelleştirilebilir ara yüzü daha fazla tercih edilmesini sağlıyor.

Direct Admin

Direct admin kontrol paneli hosting ve hosting hesaplarınızın kolayca yönetilmesini sağlar. Kolay yönetim sunan internet paneli cPanel ya da Plesk kadar yaygın şekilde kullanılmamaktadır. İnternet tabanlı grafik arayüzüne sahip olan panel üzerinden her veriye kolayca erişebilirsiniz.

Kullanacağınız panel ne olursa olsun sağlam sunucu desteğinden yararlanmanız gerekir. İnternet adresimiz güvenilir sunucuları üzerinden aradığınız desteği sunabilir. Paylaşımlı sunucularımızla projelerinizi geliştirmenize katkıda bulunuyoruz. Seçilebilir sanal sunucu hizmetlerimizle sizleri bekliyoruz. Sunucu hizmeti aldıktan sonra panel desteğimizden de yararlanabilirsiniz. Düşük maliyetli maksimum performans sunan sunucularımızla öne çıkıyoruz. Sahip olduğumuz teknik ekibimizle beraber sektörün yenilikçi firması olarak yolumuza devam ediyoruz.

Yoruma kapalı.