Taşipne nedir ve neden oluşur? Hızlı nefes alma durumu ve nedenleri

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Takipne nedir?

Taşipne hızlı nefes alma anlamına gelir. Takipne bir hastalık türü değildir. Vücudun başka bir sorunu çözmeye çalıştığı da önemli bir semptomdur.

Taşipnenin nedenleri nelerdir?

Takipne, akciğerleri gelişmekte olan yenidoğanlarda doğumdan sonra da ortaya çıkabilir. Viral bir solunum yolu enfeksiyonu ateşe neden olduğunda çocuklarda hırıltı veya taşipne görülebilir veya bronşit ve astım da taşipneye neden olabilir.

Hızlı nefes alma durumu ve nedenleri

Nefes darlığı taşipnenin ana semptomudur. Bir kişinin normalden çok daha hızlı nefes almasının nedeni daha fazla oksijen almaktır. Vücuttaki oksijen seviyesi çok düşük olabilir veya karbondioksit seviyesi çok yüksek olabilir.

Vücut zamanla daha hızlı nefes alarak bunu düzeltmeye çalışır. Akciğerleri etkileyen çeşitli hastalıklar da kandaki oksijeni önemli ölçüde azaltabilir veya karbondioksit seviyesini artırarak taşipneye neden olabilir. Bu hastalık ve durumlardan bazıları şunlardır:

Akciğer iltihaplanması,

Astım,

Çöken bir akciğer olan pnömotoraks

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH),

Pulmoner emboli, pulmoner arterde kanın pıhtılaşması veya tıkanmasıdır.

Akciğer kanseri,

kistik fibrozis,

Pulmoner fibroz,

Yenidoğanlarda solunum problemleri

Yeni doğmuş bir bebek takipne yaşadığında, doktorlar bunu sıklıkla yenidoğanın geçici takipnesi (TTN) olarak tanımlar. Bu doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde gelişme eğilimindedir. TTN burada görünür. Çünkü bebeğin akciğerleri daha fazla oksijen almaya çalışır.

Rahimde gelişirken akciğerlerde sıvı bulunur. Bir çocuk tam olgunluğa ulaştığında vücudu sıvıları emmeye başlar. Bu şekilde akciğerleri doğumdan sonra havayı solumaya zamanında hazırlayabilir.

Bazı yenidoğanlarda bu sıvı tamamen emilmez ve bu da hızlı nefes almaya neden olur. Yenidoğanlarda TTN ayrıca aşağıdaki belirtilere de neden olabilir:

İnleme veya homurdanma da dahil olmak üzere gürültülü nefes alma

Yüzde, özellikle burun ve dudaklarda mavimsi bir renk,

Nefes alırken göğsünüzü içe doğru çekmek,

Burun deliklerinde hızlı bir hareket,

Fontanel'in kafadaki yukarı ve aşağı hareketi de hızlı nefes almanın bir sonucudur.

Doktorlar TTN'yi hastanelerde ekstra oksijenle birlikte tedavi edebiliyorlar. Aynı zamanda bebeğin bir süre yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bakıma ihtiyacı olabilir. Öte yandan TTN genellikle doğru tıbbi bakımla çok hızlı bir şekilde iyileşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir