UNRWA: İsrail, milyonlarca Filistinlinin mülteci statüsünü sona erdirecek ajansı kapatmak istiyor

Lazzarini, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) düzenlenen UNRWA oturumunda üye ülkelere son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Oturum, Gazze'de hayatını kaybeden insani yardım çalışanları için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

İsrail'in UNRWA'yı sonlandırmaya yönelik “ince” girişimlerinin insani ilkelerle bağlantılı olmadığını belirten Lazzarini, “UNRWA'yı kapatma çağrıları, milyonlarca Filistinlinin mülteci statüsünün sona erdirilmesi için yapılıyor.” Dedi.

Lazzarini, siyasi bir çözüme ulaşılamadığı için UNRWA'nın varlığını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

UNRWA'nın kapatılmasının kısa vadede Gazze'deki krizi daha da kötüleştireceğini ve kıtlığı hızlandıracağını belirten Lazzarini, uzun vadede travma yaşayan bir toplumu temel hizmetlerden mahrum bırakarak ateşkes sonrası dönüşüm sürecini baltalayacağını kaydetti.

Lazzarini, eğitim verilmemesinin bir nesli çaresizliğe, öfkeye ve şiddete sürükleyebileceği uyarısında bulunarak, “Böyle bir senaryoda siyasi çözüm başarılı olamaz.” dedi.


“UNRWA, siyasi bir çözüm bulunduğunda temel hizmetlerden vazgeçebilir”

BM Güvenlik Konseyi'nin UNRWA'nın dönüşüm sürecinde şimdi ve gelecekte oynayacağı kritik rolü güvence altına alması gerektiğini vurgulayan Lazzarini, “Siyasi bir çözüm bulunduğunda UNRWA temel hizmetlerinden ayrılabilir.” Dedi.

Üye devletleri siyasi sürece odaklanmaya çağıran Lazzarini, bunun tek başına yeterli olmayacağını, uygulanan “insanlıktan çıkarma” taktikleri nedeniyle yaraların daha da derinleştiğinin farkına varmaları gerektiğini söyledi.

Taraf seçmememiz gerektiğini vurgulayan Lazzarini, her iki tarafın da acı çektiğini, barışçıl ve güvenli bir geleceği hak ettiğini kaydetti.


“Bağımsız bir soruşturma yapılmasını ve suçluların hesap vermesini talep ediyoruz.”

7 Ekim'den bu yana 178 UNRWA üyesinin öldürüldüğünü, 160 yapının yıkıldığını ve boşaltılan yapıların askeri amaçlarla kullanıldığını kaydeden Lazzarini, şöyle konuştu: “Halkın korunması ilkesine açıkça saygı gösterilmediği konusunda bağımsız bir soruşturma yapılması çağrısında bulunuyoruz. insani yardım çalışanları, operasyonlar ve tesisler ve faillerin sorumlu tutulacağı.” Dedi.

Lazzarini, bunu yapmamanın tehlikeli bir emsal oluşturabileceği konusunda uyardı.

UNRWA çalışanlarına yönelik iddialar üzerine bazı bağışçıların acil önlemler almasına ve soruşturma başlatmasına rağmen fonları askıya aldığını hatırlatan Lazzarini, bunun operasyonel ve mali açıdan çok büyük etkileri olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir