İsrail Gazze'de 2 eve saldırdı, en az 8 Filistinli öldü

Filistin haber ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail savaş uçakları Gazze şehrinin el-Deraj mahallesinde “Ebu Kumeyl” ailesine ait bir evi ve el-Sabra mahallesinde “Quwaider” ailesine ait bir evi bombaladı.

İsrail ordusunun 2 eve düzenlediği saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 8 Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı.

İsrail ordusuna ait insansız hava aracının Sabra ilçesinde bir araca düzenlediği füze saldırısında çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı.

Gazze'deki 10 çocuktan 9'u ciddi gıda kıtlığıyla mücadele ediyor

Husam Abu Safiye, uluslararası kuruluşlara ve Birleşmiş Milletler'e (BM) bir an önce hastaneye akaryakıt, ilaç ve tıbbi malzeme sağlanması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 6 Haziran'da Gazze'deki 10 çocuktan 9'unun ciddi gıda kıtlığıyla karşı karşıya olduğunu ve yetersiz beslenmenin ölüm riskini artırdığını duyurdu.

Gazze hükümetinin basın dairesinden dün yapılan açıklamada şu ana kadar 33 Filistinlinin açlıktan öldüğü belirtildi.

BM: Gazze'de 625 bin çocuk 8 aydır okula gidemiyor

Gazze'de 625 binden fazla çocuğun 8 aydan fazla okula gidemediği, bunların 300 bininin eski UNRWA öğrencisi olduğu bildirildi. UNRWA personeli tarafından yürütülen eğitim faaliyetlerinin, çocukları okula dönüşe hazırlamada büyük önem taşıdığı vurgulandı.

İsrail ordusunun, İsrail saldırılarından kaçan Filistinli sivillerin sığındığı okullara zaman zaman saldırdığı biliniyor.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı'nın (UNRWA) Gazze'deki iletişim yöneticisi Louise Wateridge, şunları söyledi: “Bombardımanı (Gazze'nin) kuzey, orta ve güney kesimlerinden duyabiliyorsunuz. Yaygın yıkımın farkında olan Gazze, “zorunlu göç ve korku karşısında güçsüz” dedi.

BM yetkilisi: “Gazze Şeridi'ndeki durum her geçen gün kötüleşiyor.” değerlendirmesini yaptı.

İsrail'in Gazze'deki katliamında son durum

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in 265 gün boyunca Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin farklı yerlerinde 3 “katliam” gerçekleştirdiği, bu saldırılarda 47 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 52 kişinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında ölü sayısının 37 bin 765'e, yaralı sayısının ise 86 bin 429'a çıktığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail'in engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ve sivillere ulaşılamadığı belirtildi.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir